Luceafărul Lotus a câştigat derby-ul cu FC Baia Mare

SANTION – Luceafărul Lotus a învins cu 1-0 (1-0) pe FC Baia Mare, în derby-ul primelor două clasate din Liga a III-a, Seria a VI-a. Băimărenii şi-au adus o galerie formată din 30 de persoane care i-au încurajat pe toată perioada partidei pe elevii lui Kemeneş. Luceafarul Lotus - FC Baia Mare 1-0, 25.03.2008

Din păcate pentru ei, Luceafărul Lotus nu a dorit să-şi complice situaţia şi la primul şut spre poartă a reuşit să înscrie, gol care s-a dovedit a fi decisiv. Era minutul 2 când Ţârlea a centrat în faţa porţii şi Şuteu a trimis printre picioarele portarului Bota, de la şase metri. Meciul s-a echilibrat imediat şi miza imensă a partidei a făcut ca spectacolul să lipsească aproape cu desăvârşire. Puţine au fost şi fazele importante la cele două porţi. În minutul 38, Buştea a primit o minge la marginea careului mic, dar a întârziat şutul şi a fost blocat de un fundaş băimărean. Din minutul 40, FC Baia Mare a preluat iniţiativa şi a dominat teritorial. Defensiva bihoreană – formată din Letan, Cristi Ardelean şi Iova – a rezistat bine atacurilor tot mai insistente ale oaspeţilor. Aceştia au reuşit să trimită mingea în plasă în minutul 55, când pasa lui Iaţu l-a găsit în ofsaid pe Negrea, iar asistentul era cu fanionul sus când mingea a ajuns la veteranul băimărean.

„Echipa e căzută fizic”

Patru minute mai târziu, acelaşi Negrea a creat panică la poarta bihorenilor, şutul său din zece metri fiind respins de Iova, fază la care portarul Goia era bătut. Inexistentă în atac în repriza a doua, Luceafărul Lotus l-a trezit din amorţeală pe Bota cu şutul din lovitură liberă de la 40 de metri trimis de Ember. În ultimele zece minute nu s-a mai întâmplat nimic, astfel că Luceafărul Lotus contabilizează o victorie extrem de importantă în lupta pentru promovare. „A fost un derby pe care noi l-am câştigat pe merit, prin multă muncă. Cheia meciului a fost disciplina tactică de care băieţii au dat dovadă. Nu consider că prin această victorie ne-am asigurat promovarea. Campionatul se joacă până la capăt, iar pentru noi toate meciurile vor fi grele. Vineri ne aşteaptă un meci mult mai greu împotriva FC Bihor, deoarece echipa noastră este căzută fizic, lucru care nu s-a mai întâmplat de când sunt eu antrenor aici”, a spus la final antrenorul Lucian Ciocan.

Luceafărul Lotus – FC Baia Mare 1-0

A marcat: Şuteu ‘2

Luceafărul: Goia – Letan, Cr. Ardelean, Iova – Fl. Bud, Filip, Petcuţ (’60 Ember), Jude (’80 Cipău) – Ţârlea (’86 Cuc), Şuteu, Buştea (’55 Jurge). Antrenor: Lucian Ciocan

FC Baia Mare: Bota – Hodor, Colar, Han, Vanca (’83 Achim), P. Ardelean, Negrea, Iaţu, Szentlaszloi (’72 Pop), Ernszt (’62 Bichiri), Batin. Antrenor: Emil Kemeneş

Remarcaţii meciului: Şuteu, Iova, Letan / Iaţu

Cartonaşe galbene: Buştea ’23, Goia ’89 / Bota ’18, Vanca ’29

Arbitri: Tiberiu Lajos – Sorin Caia, Ovidiu Maier, rezervă Remus Avram (toţi din Timişoara). Observator FRF: Dan Dragoş Crăciun (Cluj-Napoca)