Luceafărul Lotus a învins CFR Cluj II

CIHEI – Două echipe tinere au oferit puţinilor spectatori un meci bun, câştigat de gazde cu scorul de 2-0 (0-0).

Deşi activează în Liga a IV-a, CFR Cluj II a aliniat o echipă din care au făcut parte jucători care au bifat prezenţe în eşalonul doi, cum sunt Curileac, Hausi, Hotico, Balmoş, Boroştean sau Chioren, la care s-au adăugat ivorienii Lamine şi Traore, ultimul un atacant de 17 ani de 198 cm. Obiectivul „satelitului” liderului primei ligi este ca în doi ani să ajungă în Liga a II-a. A rezultat o partidă interesantă cu destule faze de poartă, cele mai mari ocazii fiind ale bihorenilor prin C. Pop (19), Şuteu (36) şi Ţârlea (38). Golurile au venit abia în repriza a doua în poarta clujenilor. În minutul 47, Ember a executat lung un corner şi fundaşul central Marius Budău a marcat cu capul din şase metri. Reuşiă de moral pentru Budău, revenit după o pauză de peste un an cauzată de o accidentare. Desprinderea Luceafărului Lotus s-a produs cu cinci minute înainte de final, după o acţiune frumoasă. Fl. Bud a făcut o cursă pe partea dreaptă, a centrat lung, Cuc a preluat şi a pasat înapoi, iar Jurge, de la zece metri, a trimis plasat la colţul lung (2-0). Următorul joc de pregătire ale elevilor lui Ciocan şi Farcaş este programat vineri cu Sănătatea Cluj.

Au evoluat echipele:

Luceafărul: Goia (’57 Câmpan) – Letan, Iova (’68 Jude), Cr. Ardelean, Cipău – C. Pop (64 Fl. Bud), Filip (’20 Budău), Ember (’75 Pup), Buştea (’60 Jurge) – Ţârlea (’73 Cuc), Şuteu. Antrenor: Lucian Ciocan. Director tehnic: Florin Farcaş.

CFR: Curileac – D. Bucur, Hausi, Hotico, M. Pop – Balmoş, Ambruş, Boroştean, Lamine – Bujor, Traore. Din minutul 46: Gordan – Şucală, Chira, Feşnic, Andrea – Imbulzan, Moga, Dârjan, Felecan – Cucuruzan, Chiorean. Au mai intrat O. Bucur, Avram şi Pop. Antrenor: Sorin Oncică.