Luceafărul Lotus a învins FC Bihor II cu 2-1

SANTION – Un meci început sub semnul echilibrului s-a decis în doar trei minute, în care apărarea FC Bihor II a fost surprinsă. Până la golurile primei reprize, ambele echipe au avut câte o faţă periculoasă.

Petcuţ a executat o lovitură liberă de la 17 metri, pe colţul scurt, şi Bonta a prins (‘8). În minutul 20, Pintea a reluat mingea cu capul de la opt metri şi Bud a respins de pe linia porţii. Primul gol s-a marcat dintr-o fază fixă, când Ember a centrat din lovitură liberă, mingea l-a depăşit pe Pintea şi Iova, nemarcat, a înscris cu capul din şase metri (’24). La trei minute distanţă, Cristi Ardelean s-a infiltrat în atac şi a pasat pentru Şuteu, care de la opt metri l-a învins pe Bonta. Conduşi cu 2-0, dar fără nici un atacant de meserie pe teren în prima parte, fotbaliştii de la FC Bihor nu au reuşit să se apropie periculos de poarta lui Goia. Cu două minute înainte de finalul primei părţi, Briciu a centrat, Şuteu a trimis cu capul de la opt metri şi Bonta a respins spectaculos. Repriza a doua a fost mult mai anostă, îngrijorătoare prin prisma faptului că ambele echipe sunt alcătuite din tineri consideraţi de perspectivă. Mai periculoasă a rămas tot Luceafărul, Ţârlea evidenţiindu-l pe Bonta cu şuturile din minutele 65 şi 68. FC Bihor a reuşit să reducă din diferenţă în al treilea minut de prelungiri, când Ban a dejucat ieşirea defectuoasă la ofsaid a fundaşilor şi a şutat pe lângă Goia, în plasă. „Este un rezultat normal, după un joc bun al ambelor echipe. Sper ca ambele echipe să-şi îndeplinească obiectivele”, a spus Florin Farcaş, directorul tehnic al gazdelor. „Consider că am obţinut o victorie meritată în faţa unei echipe de copii. Vom fi liniştiţi doar când vom fi matematic promovaţi”, a completat antrenorul Lucian Ciocan.

Nemulţumit de arbitraj

De partea cealaltă, Dănuţ Baba avea o dublă nemulţumire: arbitrajul şi greşelile propriilor fundaşi. „E uşor să câştigi când ai un astfel de arbitraj. La primul gol nu a fost fault, ne-a dat uşor cartonaşe galbene, iar gazdelor le-a dat tot ce se putea da. Nu au fost cu nimic mai buni ca noi”, a precizat Baba. Referitor la arbitraj, Făniţă a dorit cu tot dinadinsul să iasă în evidenţă. La început i-a pus pe cei doi portari titulari să-şi schimbe tricourile, din motive numai de el cunoscute. Apoi, pe la mijlocul reprizei, când era deja 2-0, i-a luat în colimator pe fotoreporterii din spatele porţii, care în opinia lui nu respectau distanţa regulamentară, 6 metri!, faţă de linia de fund. Poate un control oftalmologic i-ar fi indicat scrupulosului arbitru trimişorean care, deşi este tânăr, de câtva timp bate pasul pe loc. Prietenii ştiu de ce!

Luceafărul Lotus – FC Bihor II 2-1 (2-0)

Au marcat: Iova ’24, Şuteu ’27 / Ban ’90+3

Luceafărul: Goia – Letan, Iova, Cr. Ardelean – Fl. Bud, Filip, Ghilea (’74 Jurge), Briciu (’61 Cipău), Ember – Petcuţ (’51 Ţârlea), Şuteu (’80 Cuc). Antrenor: Lucian Ciocan

FC Bihor II: Bonta – V. Indrieş (’46 Ban), Pintea, Pantea, Pop – Teşan, A. Achim, Cr. Butuc (’70 Lobonţ), Novak – Balea (’85 Lemak), Szeleş. Antrenor: Dănuţ Baba

Remarcaţii meciului: Iova, Cr. Ardelean, Şuteu / Bonta, Ban

Cartonaşe galbene: Ghilea ’63 / Pintea ’14, Pantea ’24

Arbitri: Constantin Făniţă – Dan Gabriel, Florin Parlea (Timişoara). Observator FRF: Mircea Ciglenean (Cluj).