Luceafărul Lotus a promovat

SANTION – De vineri, fotbalul bihorean mai are o echipă în Liga a II-a. Luceafărul Lotus Felix a învins fără probleme pe U 1919 Cluj cu scorul de 3-0 (2-0) şi va juca în sezonul viitor alături de FC Bihor şi CF Liberty.

Bihorenii au terminat campionatul la egalitate de puncte cu Avântul Reghin, dar au avantajul celor două victorii din meciurile directe (2-1). Luceafărul Lotus a început în forţă meciul cu echipa clujeană, de mult retrogradată în L 4, şi după doar două minute de joc Ţârlea şi-a adus echipa în avantaj, cu un şut sub transversală din patru metri (1-0). Pe finalul reprizei, Şuteu a reuşit să dubleze avantajul, din trei încercări (’42). Orice emoţii au fost risipite în minutul 47, când Letan a şutat puternic de la 16 metri, la colţul lung, şi deja gazdele aşteptau fluierul de final pentru a declanşa fiesta.

După şapte ani

În aceste condiţii, pe teren prea multe nu s-au mai întâmplat, iar „minutul 91” a consemnat prima promovare din istoria clubului Luceafărul Lotus. O bucurie destul de reţinută, la care tonul a fost dat de veteranul Petre Câmpan, căpitanul echipei la acest joc: „Ole, ole, Lotus este în B”. Şampania a curs din belşug, iar jucătorii au mai udat promovarea cu bere. „Această promovare înseamnă enorm pentru mine. Am luat o echipă din Divizia D, după doi ani am dus-o la baraj, iar acum am promovat direct. A fost un retur greu şi stresant”, a spus emoţionat antrenorul Lucian Ciocan.

Preşedintele clubului, Alex Krenek, era deja cu gândul la viitorul echipei: „Normal, este cea mai importantă performanţă din viaţa acestei echipe înfiinţată în urmă cu şapte ani, dar pentru noi greul abia urmează”. Satisfacţia succesului se putea citi şi pe faţa directorului tehnic Florin Farcaş: „Este o promovare meritată, care încununează o muncă de un an a tuturor celor implicaţi, mergând de la jucători până la conducerea tehnică şi cea administrativă”. În acest ultim meci, pentru Luceafărul Lotus au evoluat: Câmpan – Letan, Ardelean, Iova – Fl. Bud (’33 Budău), Filip, Ember, Cipău (’58 Briciu) – Buştea, Şuteu (’82 Pup), Ţârlea (’66 Cuc).