Luceafărul Lotus pierde teren

ORADEA – Etapa intermediară de ieri a fost neagră pentru cele trei echipe bihorene din Seria a VI-a a Ligii a III-a, care au suferit înfrângeri pe linie:

Unirea – Luceafărul 2-1

Luceafărul Lotus a suferit o înfrângere neaşteptată la Dej, scor 1-2 (0-1), de care au profitat din plin FC Baia Mare şi Avântul Reghin, principalele contracandidate la promovare. După un început bun de meci, bihorenii au irosit în minutul 15 o lovitură de la 11 metri executată de Ember. O greşeală a lui Jude, le-a permis dejenilor să deschidă scorul în minutul 40. În partea a doua, elevii lui Ciocan şi Farcaş au alergat după egalare, pe care au reuşit-o în minutul 60 prin Ţârlea. La zece minute distanţă, oaspeţii au primit o dublă lovitură. Fundaşul Cristi Ardelean a fost eliminat pentru un fault comis la marginea careului, iar lovitura liberă a fost transformată (2-1). Pentru Luceafărul Lotus au evoluat: Goia – Letan, Cr. Ardelean, Iova (’85 Budău), Jude (’46 Ţârlea) – Ember (’70 Bud), Filip, Ghilea (’46 Buştea), Cipău – Petcuţ, Şuteu.

Gloria II – FC Bihor II 2-1

În duelul sateliţilor, orădenii au fost învinşi de bistriţeni cu 2-1 (0-1). FC Bihor II a reuşit o primă repriză excelentă, în care Răzvan Ardelean a deschis scorul în minutul 6, când a şutat plasat pe lângă Curiman. Orădenii au mai avut două situaţii bune de a înscrie prin Teşan, singur cu portarul, şi Lukacs, ultimul şutând de la 25 de metri în transversală, iar portarul Bonta a avut două intervenţii salvatoare. Din păcate, munca din prima repriză s-a năruit în primele 12 minute, când bistriţenii au întors rezultatul prin golurile lui Curtuiuş ’52 şi Codoban 57, din penalty. În minutul 90+1 Gotea, de la gazde, a fost eliminat pentru o lovitură cu cotul.

Antrenorul Dănuţ Baba a folosit formula: Bonta – V. Indrieş, Pocian, Pintea, Miheş – Teşan (’30 S. Ban, 72 Mihoc), Novak, Cr. Butuc, Pop (’46 Ţârţ) – Lukacs, Răzvan Ardelean.

Inter Blaj – CF Beiuş 2-0

Conduşi cu 2-0 în urma golurilor primite în minutele 12 şi 24, după greşeli de apărare, beiuşenii au alergat, în zadar, după egalare în repriza a doua. Situaţii de gol au avut, dar Buzek şi Raţ au ratat singuri cu portarul în ultimele cinci minute. Pentru CF Beiuş au evoluat: A. Lazea – Tăut, C. Rusu, S. Pocian, Cartiş (’80 Marcu), Aenoaiei, Matei (’55 Fl. Popa), Mihoc, Trip (’46 Raţ), Buzek, Mangra (’75 M. Rusu).