Luceafărul Lotus s-a distanţat

BORS – Prima şi ultima clasată s-au întâlnit într-un meci restanţă din etapa a XVII-a. Câştig de cauză a avut Luceafărul Lotus, cu scorul de 4-1 (2-1), în faţa celor de la U 1919 Cluj (antrenor Cristian Vasc), într-o partidă considerată în deplasare.

Cu gândul la vacanţă, bihorenii au făcut o primă repriză slabă şi nu au reuşit să depăşească de prea multe ori apărarea clujenilor. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 10, când Ember a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea a căzut în noroiul din faţa porţii şi l-a păcălit pe portarul Mincic. Apatia apărării bihorene a fost taxată de Moldovan, care a restabilit egalitatea cu un şut din careu (’18).

Fundaşul Muşuroaia şi-a adus echipa în avantaj în minutul 40, reluând în plasă mingea centrată de Cipău. În partea a doua lucrurile au intrat pe făgaşul normal, Luceafărul Lotus a controlat jocul, a ratat câteva ocazii, dar s-a distanţat la 4-1 prin golurile reuşite de Şuteu (’59) şi Ţârlea (’67), ultimul cu un şut frumos la colţul lung. Pentru Luceafărul Lotus au evoluat: Câmpan – Muşuroaia, Cr. Ardelean (’70 C. Pop), Iova (’65 Ciuciu) – Letan, Ember (’60 Buştea), Ghilea, Filip, Cipău – Ţârlea, Şuteu (’70 Jude). Antrenor: Lucian Ciocan.
Jucătorii vor mai susţine antrenamente până în 10 decembrie, după care se intră în vacanţă până în jurul datei de 14 ianuarie.