Luceafărul Lotus s-a impiedicat la Satu Mare

SATU-MARE – Luceafărul Lotus şi FC Bihor II au pierdut în etapa a XIII-a, contând pentru Liga a III-a, Seria a VI-a. Singura echipă bihoreană pe plus în aceast rundă a fost CF Beiuş.

Someşul – Luceafărul 5-3

Echipele clasate pe locul 1, repectiv 3, s-au întâlnit, într-un veritabil derby al Seriei a VI-a. A rezultat un meci extrem de spectaculos, câştigat de Someşul Satu Mare cu scorul de 5-3 (1-1). Desfăşurarea scorului a fost una halucinantă. Bihorenii au deschis scorul în minutul 20 prin ex-sătmăreanul Şuteu, însă până la pauză Petcuţ (’40) a restabilit egalitatea. Începutul părţii a doua le-a fost total nefavorabil jucătorilor lui Lucian Ciocan, care în decurs de 17 minute au încasat trei goluri: Dragoş ’50, Cozma ’55 şi Crişan ’62. La 1-4, Luceafărul Lotus nu a abandonat lupta şi a revenit prin golurile lui Ţârlea ’67 şi Şuteu ’75.

În căutarea golului care le-ar fi adus un punct, bihorenii au fost surprinşi de Slăgean, care cu cinci minute înainte de final a stabilit scorul derby-ului: 5-3. Luceafărul Lotus a evoluat în formula: Câmpan – Letan, Iova, Jude – Bud (’75 Ov. Ghilea), Ember, Filip (’75 Cr. Ardelean), Anton (’72 Cipău), Jurje (’46 Buştea) – Ţârlea, Şuteu. În urma acestei înfrângeri, Luceafărul şi-a diminuat la două puncte avansul avut faţă de Avântul Reghin.

CF Beiuş – FCB II 2-0

Duelul echipelor bihorene a fost tranşat în favoarea gazdelor, scor 2-0 (1-0), la capătul unui meci pe care l-au controlat. Mihoc a deschis scorul în minutul 10, reluând în plasă o minge revenită din bară. Apoi, FC Bihor II a forţat egalarea, fără succes, pentru ca în mintul 85 soarta partidei să fie pecetluită. La semnalizarea asistentului, arbitrul de centru a acordat penalty, iar Tăut a transformat.

Pentru CF Beiuş au evoluat: Lazea – Gh. Rus, Tăut, C. Rusu, Şerb – Fl. Popa (’89 Tarcea), Mihoc (’86 Morar), Boldor (’58 Matei), Trip – Oraş (’65 M. Rusu), Raţ. De partea cealaltă, la FCB II au jucat: Fildan – Miheş (’46 Lemak), Bulz, Pocian, Belcin (’46 Popescu) – Lobonţ, Pintea (’27 Novac), Fărcuţa (’65 Cr. Butuc), Balla – Ban, Lukacs.

Acesta ar putea fi ultimul joc pe banca tehnică a FC Bihor II pentru antrenorul Horia Rădulescu, o decizie în acest sens urmând să fie anunţată luni.