Luceafărul Oradea a învins o divizionară B

© Roşu (stânga) a marcat din nou

FOTBAL. Luceafărul Oradea se căleşte în compania unor adversari din eşaloanele superioare şi arată tot mai bine de la un meci la altul. Ieri, pe terenul II de la Sânmartin, „luceferii” au primit replica formaţiei Şoimii Pâncota, locul 9 în Liga 2, Seria 2.

Orădenii au avut o prestaţie excelentă mai ales după pauză şi au reuşit să câştige cu scorul de 3-2 (0-1). Şoimii au deschis scorul în minutul 15 dintr-un penalty obţinut de Gavrilescu după intervenţia lui Goia. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Albert Voinea.

Bihorenii au revenit spectaculos după pauză. În minutul 63, Floruţ a restabilit egalitatea cu un şut teleghidat de la 30 de metri la vinclu, în dreapta portarului (1-1). Luceafărul a trecut în avantaj patru minute mai târziu, când golgeterul Costel Roşu a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat un adversar şi de la 14 metri a lobat balonul peste portar (2-1).

Echipa lui Muzsnay a fost de neoprit şi în minutul 79 scorul a devenit 3-1 după ce Balea a reluat în plasă o minge respinsă de portar după şutul lui Balla. În prelungirile partidei, Şoimii au redus din diferenţă prin Polgar (3-2).

Pentru Luceafărul au evoluat: Goia – Tătar, Jude (62 Paşca), Ciuciu, Tegzeş – Balea, Sfârlea, Floruţ, Balla – C. Roşu (68 Agiurgioaei), Modan.

Partida a fost arbitrată de Călin Ilea – Cristian Bologan şi Ciprian Fiter.

În următorul joc, Luceafărul va întâlni pe FC Zalău (liga III), vineri, de la ora 12:00, pe terenul din Paleu.