Luceafarul Oradea a invins Olimpia Satu Mare

În primul amical al verii, Luceafarul Oradea a trecut fără probleme de Olimpia Satu Mare cu 3-0 (2-0). Aflaţi în cantonament la Băile Felix, fotbaliştii de la Luceafarul Oradea au susţinut ieri primul joc de verificare din această vară cu Olimpia Satu Mare, pe Stadionul „Praszler” din Valea lui Mihai.

Un adversar potrivit pentru faza actuală a pregătirilor în care se află orădenii. Antrenorii Călin Moldovan şi Vig Zoltan au trimis pe teren o formulă de echipă în sistem 1-4-2-3-1: Miron – Mihuţ, Pocian, E. Miculescu, V. Prodan – A. Achim, Svarczkopf – Fl. Neaga, Blănaru, Cr. Andor – Gh. Popescu.

Diferenţa dintre cele două echipe a fost clară şi s-a simţit încă din debutul jocului. În minutul 2, Cristi Andor a deschis scorul transformând fără probleme o lovitură de pedeapsă acordată de arbitrul sătmărean Ovidiu Mazilu. După primul sfert de oră, bihorenii şi-au dublat avantajul după o combinaţie între Cristi Andor şi Florin Neaga, ultimul învingându-l pe Şuta cu o „scăriţă” de la zece metri (2-0).

Gol de generic

La pauză, staff-ul tehnic a schimbat toată garnitura dar şi sistemul. În 1-4-4-2 pentru Luceafărul au jucat: Sălăjan – Letan, Lupuţ, Cura, D. Muntean – Ianc, Ov. Ghilea, Codoban, C. Roşu – V. Dobrescu, Lupaşcu. Oarecum paradoxal, jocul a intrat într-o notă de echilibru şi s-a disputat mai mult în zona centrului terenului. Ianc, Dobrescu sau Ov. Ghilea au ratat câteva oportunităţi bune, golul trei fiind marcat abia în prelungirile partidei la ultima fază. Lupaşcu şi-a potrivit balonul la circa 22 de metri de poartă şi a trimis plasat la vinclu, în stânga portarului (3-0). A rezultat o victorie fără probleme, în faţa unui adversar care nu a contat în atac, Miron şi Sălăjan neavând ce apăra.

Pentru Luceafarul Oradea au mai evoluat Andriţoiu (fundaş, ex-Jiul Petroşani), Dumiter, Plinio şi Magda.

De partea cealaltă, Tiberiu Csik a mizat pe: Şuta – Moş, Fl. Mureşan, Heil, Vădan – Homorozan, Pop, Micaş, Zsiga – Shannat, Marinaş. Au mai evoluat: Olariu, Cioncaş, Hanu, M. Mureşan şi Botoş.

Vineri, de la ora 10:30, pe terenul din Sântion, Luceafărul va întâlni CF Bihorul Beiuş.