Luceafărul Oradea nu a strălucit

TETCHEA – Turul Diviziei D s-a încheiat cu derby-ul dintre Locadin şi Luceafărul, finalizat cu victoria orădenilor cu 2-1 (1-1). Meciul nu s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, deşi a început promiţător.

Gazdele au deschis scorul în minutul doi, în urma unui corner scurt, Emil Popa a şutat plasat de la marginea careului, iar mingea a intrat în vinclul porţii apărate de veteranul Câmpan. Tinerii jucători orădeni au acuzat şocul şi Locadin a trecut pe lângă gol în minutele 18 şi 23, prin Iacob şi Cura, faze la care Câmpan s-a evidenţiat.

Scăpaţi cu faţa curată, oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 45 prin Grosu, care a şutat de la 17 metri la colţul lung. În partea a doua jocul gazdelor s-a stins treptat şi Jurge a punctat decisiv, cu capul, nemarcat, la şapte metri (’66). Până la final, doar şutul puternic expediat de Iacob de la 22 de metri a mai dezmorţit asistenţa, dar Câmpan a fost la post şi a respins în corner. Astfel, Luceafărul a obţinut victoria fructificând singurele şuturi pe cadrul porţii avute timp de 90 de minute.

Au evoluat echipele:

Locadin: Groze – Nedea (’89 Toşe), Cura, Lupuţ, Bocşe, E. Popa, C. Iacob, L. Lazăr, Paşcalău, Rogojan, Bisztran. Antrenor: Sebastian Platon.
Luceafărul: Câmpan – Pocian, Pătulea, Brândaş (’89 Grecu), Jude, Gligor (’77 R. Chirilă), Grosu, Ciuciu, Ghilea (’53 C. Pop), Jurge, D. Cuc (’90 Lemak). Antrenor: Adrian Todea.