Luceafărul Oradea s-a descotorosit de Crişul Aleşd

SANTION - La egalitate perfectă după primele şase etape, Luceafărul Oradea şi Crişul Aleşd au împărţit fotoliul de lider, dar s-au separat în urma meciului direct, câştigat cu 2-1 (1-1) de elevii lui Florin Farcaş.

Prima repriză a fost una peste nivelul Ligii a IV-a, având un ritm bun, angajament şi faze la ambele porţi. Aleşdanii au fost periculoşi în minutul 5, când R. Ardelean a şutat puţin pe lângă poartă. Replica a venit imediat, Crişan a reluat din unghi şi Sebi Pop a scos spectaculos (’10).

Golul l-a avut la origine pe acelaşi Crişan care, scăpat singur, a pasat pentru Monenciu, care de la opt metri a trimis în plasă (’31). Bucuria Luceafărului a fost de scurtă durată, Liviu Popa egalând cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Fogarasi (’34). Gazdele au forţat în continuare, iar Crişan (’36) şi Grosu (’43) l-au evidenţiat pe Sebi Pop.

La cealaltă poartă, Goia a respins greşit şi Fogarasi a trimis de la 20 de metri peste (’44). Înainte de fluierul de final al primei părţi, centralul Dumuţa l-a eliminat pe antrenorul Mircea Madar pentru proteste. Luceafărul a dat lovitura decisivă în chiar primul minut al părţii a doua, la capătul unei faze cursive finalizate de Monenciu cu un şut din careu (2-1).

Crişul nu a mai avut puterea să replice, iar orădenii au făcut legea pe teren printr-o posesie prelungită şi un presing în jumătatea adversă, fără să-şi creeze ocazii clare. Crişul putea da lovitura în minutul 86, pe contraatac, când R. Ardelean a şutat de la 16 metri şi Goia a respins în transversală.

A rezultat o victorie meritată pentru Luceafărul, care a rămas singur în fotoliul de lider. „M-am aşteptat la un meci greu, dar consider că am obţinut o victorie meritată. Ne dorim că rămânem cât mai mult timp pe primul loc, dar nu va fi uşor, pentru că avem o echipă tânără şi apar fluctuaţii în joc”, a concluzionat Florin Farcaş.

„Un meci egal cred că era mai echitabil. Păcat de faza din minutul 86. Sunt supărat pe arbitraj, deoarece ne-a oprit de două ori consecutiv la faze în care nu a fost ofsaid. În repriza a doua am căzut un pic, dar nu mi-am permis să fac nici o schimbare, deoarece avem un lot restrâns. Condiţiile noastre nu se compară cu cele de la Luceafărul”, a spus Mircea Madar.

Au evoluat echipele

Luceafărul: Goia – C. Pop, Iova, Cr. Ardelean, Jude, Crişan, Ov. Ghilea (’85 Podhora), Ember, Briciu, Grosu (’87 Jurge), Monenciu (’90 Zima). Antrenor: Florin Farcaş

Crişul: Sebi Pop – Mitra, Iaz, L. Popa, Vancea, Fogarasi, C. Iacob, R. Ardelean, Dumiter, I. Ivan, Chebeleu. Antrenor: Mircea Madar

Arbitri: D. Dumuţa – S. Dem, C. Drăghici