Lukacs: „Dacă voi nu mă vreţi, mă vor alţii”

ORADEA/SANTION – În Liga a III-a, Seria a VI-a, Luceafărul Lotus Felix şi FC Bihor II au obţinut victorii pe teren propriu:

FC Bihor II – Inter Blaj 5-3

Atacantul Lukacs Raymond a fost personajul principal al meciului FC Bihor II – Inter Blaj. Exilat de antrenorul Gheorghe Silaghi la echipa a doua, Lukacs a început partida cu stângul, ratând o ocazie monumentală de gol în minutul 9, când de la un metru a reluat imprecis şi portarul a reuşit să reţină pe linia porţii. Nu a avut noroc nici şase minute mai târziu, când a lobat peste portar însă mingea a întâlnit bara. După un minut Lukacs s-a răzbunat. A luat o acţiune pe cont propriu, a driblat doi adversari şi de la 16 metri a catapultat balonul în vinclu. În bucuria golului şi-a dat tricoul jos şi a lăsat să se vadă maioul pe care a scris un mesaj cu trimitere directă la antrenorul Silaghi şi conducerea clubului: „Dacă voi nu mă vreţi, mă vor alţii!!!”. Până la pauză, oaspeţii au ratat o bună ocazie de egalare prin Lazăr, fază la care s-a remarcat portarul Bonta, iar FCB II şi-a mărit avantajul. Lukacs a fost incomodat în careu, arbitrul a acordat penalty, iar Ban a executat sigur în stânga portarului (42). La reluare, Ardelean a punctat din trei metri (47), dar relaxarea prematură a tinerilor de la FCB II a făcut ca oaspeţii să reintre în joc prin două goluri reuşite de Szabo (50) şi Manea (62), scor 3-2, între care s-a intercalat bara lui Ardelean (60). Cu un şut peste portar Andor (72) a majorat diferenţa, dar Lazăr, din 11 metri, a dus scorul la 4-3. În minutul 89, nou intratul Fl. Pop a dus scorul la 5-3 cu un şut de la 14 metri.

Pentru FCB II au evoluat: Bonta – Balea, V. Indrieş, Miheş (’86 Bot), Floruţ – Andor, Novak (’90 A. Mihoc), A. Achim, Ban (’80 Pop) – Lukacs, R. Ardelean (’75 Balla). Antrenor: Dănuţ Baba.

Luceafărul Lotus – Olimpia Şimleu 2-1
Liderul Seriei a VI-a nu a avut meci uşor cu Olimpia, echipă mutată la Şimleu. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 21, când Al. Lazăr a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea a căzut în faţa porţii şi l-a păcălit pe portarul Goia. Atacantul Ţârlea putea egala în minutul 41, dar a ratat de două ori faţă în faţă cu portarul. În debutul părţii a doua, Buştea a obţinut un penalty, iar veteranul Cristi Ardelean nu a greşit de la punctul cu var (50).

Lucrurile au intrat pe făgaşul normal în minutul 72, când Şuteu a marcat cu capul din şase metri (2-1). Din minutul 75, oaspeţii au rămas în inferioritate, fundaşul Mureşan fiind eliminat pentru proteste.

Bihorenii au jucat în formula: Goia – Letan, Cr. Ardelean, Budău, Cipău – Filip, Ciuciu (’32 Jude), Petcuţ – Buştea, Ţârlea (’90 Briciu), Şuteu (’78 Cuc).