Manchester elimina Reading dupa un meci nebun

ANGLIA – Manchester United s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Angliei, dupa un meci nebun disputat in compania lui Reading. Partida a fost de fapt rejucarea primei manse, cand cele doua formatii au terminat la egalitate.

Antrenorii celor doua formatii au introdus mai multe rezerve, fiind mai mult preucopati de situatia din campionat. Reading, a inceput meciul folosind urmatorii jucatori: Federici, De la Cruz, Gunnarsson, Bikey, Ingimarsson, Shorey, Ki-Hyeon, Sidwell, Oster, Kitson, Doyle. De cealalta parte, Sir Alex Ferguson, a introdus urmatorul 11: Van der Sar, Silvestre, Brown, Ferdinand, Heinze, Park, O’Shea, Fletcher, Richardson, Saha, Solskjaer.

Inceputul meciului a fost unul de-a dreptul nebun. Heinze a deschis scorul in minutul 2 pentru United, invingandu-l pe Federici, portarul gazdelor avand o zi dezastruoasa. Dupa numai doua minute, Saha inscrie al doilea gol pentru diavoli, dupa o noua imensa gafa a lui Federici. In minutul 6, Solksjaer inscrie cel de-al treilea gol pentru Manchester, iar calificarea parea ca si jucata. Incredibil dar adevarat ce s-a intamplat pe stadionul din Reading. Manchester United a marcat 3 goluri in primele 6 minute ale meciului !!!

Ocaziile s-au scurs in lant la poarta lui Federici pe durata primei reprize, Saha, Ferdinand, Richardson, Solksjaer ratand ocazii imense. Defensiva lui Reading a hibernat in acest meci.

In minutul 23, Reading reuseste sa reduca din handicapul de pe tabela. Cornerul executat de Ingimarsson este deviat, mingea ajunge la Dave Kitson, care din doi metri baga balonul in poarta cu capul.

In minutul 28, Saha este faultat in careu de catre Bikey, dar mentalitatea de fotbalist profesionist isi spune cuvantul, si se ridica si continua faza. Sutul sau a fost aparat de Federici. In minutul 43, ocazie mare la poarta lui Manchester. Shorey a centrat in fata portii, dar Van der Sar respinge miraculos cu un ultim efort.

In repriza a doua, Manchester United a lasat-o mai moale cu atacurile, si s-a multumit sa pastreze posesia.

In minutul 62 s-a produs o faza demna de cascadorii rasului. Bikey, care primise cartonasul galben in minutul 20 pentru un fault la Saha, a mai vazut inca un galben pentru un alt fault la acelasi Saha si in minutul 62, dar acesta nu a fost eliminat. Asa ceva putem vedea doar la arbitri englezi.Sa fie Howard Webb ruda cu Graham Poll?

Lovitura de teatru in minutul 84. De la Cruz centreaza in careu, iar Lita, nemarcat, inscrie. Scorul arata in acel moment 3-2, si au urmat cateva minute de foc la poarta lui Van der Sar.

In minutul 88, acelasi Lita, il intoarce de 4 ori pe Ferdinand in careul lui United, dar sutul sau trece putin pe langa poarta. Acte de dramatism in ultimul minut al meciului. Lita a lovit transversala cu un sut superb din interiorul careului, dar Zeita Fortuna n-a fost de partea lui Reading in aceasta partida.

Scor final 3-2, iar Manchester merge in sferturile de finala ale Cupei Angliei.