Manchester s-a distantat din nou

Manchester United s-a distantat la sase puncte de Chelsea, in urma victoriei, scor 2-0, obtinuta in fata lui Sheffield. Diavolii rosii spera ca Chelsea sa clacheze miercuri in fata lui West Ham pentru a-si pastra avantajul din clasament.

Manchester United a invins cu 2-0 pe Sheffield United, intr-o restanta din etapa cu numarul 33 din Premiership. Scorul a fost deschis rapid, in minutul 4, de noua stea de pe Old Trafford, Michael Carrick, acesta fructificand pasa lui Cristiano Ronaldo.

Diavolii rosii isi puteau majora avansul peste numai doua minute, daca Cristiano Ronaldo si Paul Scholes nu ratau doua bune oportunitati. Ghinionul s-a tinut si in aceasta partida scai de echipa lui Alex Ferguson, iar Patrice Evra a fost inlocuit in minutul 20 de Kieran Richardson.

Manchester a inscris la fel de repede ca in prima repriza si in partea secunda. Rooney si-a continuat seria buna si a marcat in minutul 50 dupa o pasa a lui Ryan Giggs, din interiorul careului de 16 metri. Manchester United putea mari diferenta de pe tabela de marcaj, daca Kenny nu intervenea de fiecare data in fata lui Ryan Giggs si a lui Cristiano Ronaldo.

Cu aceasta victorie, Manchester United s-a distantat la 6 puncte de Chelsea, dar londonezii vor juca miercuri cu West Ham.

Intr-o alta restanta din Premiership, Arsenal Londra a invins cu 3-1 pe Manchester City. Tunarii au deschis scorul in minutul 12, cand Tomas Rosicky a inscris din centrarea lui Emmanuel Eboue. Manchester City a egalat inainte de pauza prin DaMarcus Beasleym, cel care a sutat din interiorul careului si l-a invins pe Lehmann.

Fabregas a inscris un gol superb in minutul 73, printr-un sut de la 25 de metri, imparabil. Ultimul gol al partidei a fost inscris in minutul 78, de Cesar Julio Baptista dupa o pasa a bielorusului Hleb. Arsenal a urcat pe locul 3 cu aceasta victorie si spera ca Liverpool sa faca un pas gresit miercuri, in fata lui Middlesbrough.