Maratonul Timisoara continua traditia sportului de masa

De Cristian Onaca
Maratonul Timisoara, la editia cu numarul 13
Tradiţionala competiţie Maratonul Timişoara şi-a consumat în acest weekend ediţia cu numărul 13. Timp de două zile, aproximativ 250 de sportivi s-au întrecut pe străzile municipiului în cele 4 probe de ciclism şi alergare.

Organizatorii i-au invitat pe toţi iubitorii sportului la bikemaraton, semimaraton, alergare pe 10 kilometri şi ştafeta firmelor. Iar la invitaţia acestora au răspuns sportivi din România, Italia, Serbia şi Ungaria. Invitat de onoare a fost primarul Nicolae Robu, cel care a dat startul probelor de alergare.

Sâmbătă a fost ziua dedicată ciclismului, la orele după-amiezii 72 de ciclişti au parcurs traseul urban de 42 de kilometri. Duminică dimineaţa au trecut la treabă şi alergătorii: 44 concurenţi la semimaraton (21 kilometri), 75 concurenţi la 10 km, 40 sportivi la ştafeta firmelor.

Sârbul Ivan Miskeljn a trecut primul linia la semimaraton, în timp ce Silke Kilzer a triumfat în întrecerea feminină. Cursa masculină de 10 kilometri a fost câştigată de Andrei Leanca, în timp ce la fete s-a impus Larisa Gancea. În întrecerea firmelor, echipa KFC a fost cea mai rapidă.

În concursul rutierilor, Zamfira Ioana a avut cel mai bun timp între fete, iar Daniel Crista a fost numărul unu între băieţi.