Marcatori prin Europa. Golul 100 pentru Ludogoreţ

© FOTO: US CITA DI PALERMO/LUDOGORETS.COM
Bihorenii care alcătuiesc cuplul de atac al naţionalei României au înscris goluri importante pentru echipele lor de club.

Duminică fastă pentru atacanţii bihoreni Claudiu Keşeru (32 de ani) şi George Puşcaş (23 de ani).

Titular pentru Ludogoreţ Razgrad în derby-ul din play-off cu Levski Sofia din deplasare, Keşeru a înscris în minutul 38 din pasa lui Marcelinho. A fost golul cu numărul 100 reuşit de atacantul orădean în tricoul lui Ludogoreţ. Campioana en-titre a Bulgariei s-a impus cu 2-0, celălalt gol fiind înscris de Moţi din penalty.

În actualul sezon, Keşeru are 19 goluri în campionat şi 3 în cupele europene. Ludogoreţ este pe locul 1 cu 67 de puncte, podiumul fiind completat de ŢSKA Sofia – 64 de puncte şi Levski Sofia – 58 de puncte.

În Serie B, nu s-a lăsat mai prejos nici George Puşcaş. Atacantul originar din Balc a intrat pe teren în minutul 81 al meciului Benevento – US Palermo (1-2), derby-ul etapei, şi a înscris rapid golul victoriei cu un şut plasat la colţul lung. Puşcaş nu s-a bucurat excesiv, neuitând că a evoluat pentru Benevento, echipă pe care a ajutat-o să promoveze în Serie A.

Cu această victorie, Palermo se menţine în lupta pentru promovare. Sicilienii sunt pe locul 3 cu 56 de puncte din 31 de meciuri, pe primele două poziţii, promovabile, fiind Brescia – 57 de puncte (30 de meciuri) şi Lecce – 57 de puncte (32 de meciuri). Benevento a rămas pe locul 4 cu 50 de puncte.