Marica inscrie golul victoriei

UCRAINA – Internationalul roman, Ciprian Marica, continua forma buna in care se afla, reusind sa marcheze si in poarta italienilor de la AS Roma, dupa ce il invinsese la Cadiz pe “galacticul” Casillas. La Roma, Chivu nu a evoluat deloc.

Cu aceasta victorie Sahtior acumuleaza cinci puncte, cu trei mai multe decat Olympiakos, trupa lui Mircea Lucescu avand prima sansa la calificarea in Cupa UEFA. Patida decisiva dintre cele doua formatii va avea loc pe 5 decembrie la Atena.

In a doua partida a Grupei D, Valencia a invins cu 2-0 pe Olympiakos, prin golurile lui Angulo (45) si Morientes (46), “liliecii” castigand grupa prin aceasta reusita.

Grupa A

Temerile catalanilor de la Barcelona s-au adeverit, Chelsea pierzand partida de la Bremen cu Werder, suficient pentru a prelungi tensiunea in tabara detinatorilor trofeului pana in meciul direct din ultima etapa. Werder-Chelsea s-a terminat 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de internationalul german Mertezacher (27).

La Sofia, cu spectrul eliminarii premature din competitie, Barcelona a inceput in forta si Giuly deschidea scorul inca din minutul 5, dupa un sut puternic din interiorul careului. Anders Iniesta a inchis ecuatia victoriei catalane, printr-un sut din interiorul careului (64), dupa ce Petkov a respins in fata un balon.

Pe 5 decembrie, la Barcelona, catalanii vor juca contra germanilor de la Werder intr-un meci decisiv pentru calificarea in optimi.

Grupa B

Seara de miercuri din Champions League a fost deschisa la Moscova de intalnirea dintre Spartak si Bayern Munchen. Gazdele au deschis scorul prin Kalinichenko (16), printr-o superba lovitura libera de la 20 de metri, care l-a lasat fara reactie pe “batranul” Oliver Kahn. Bavarezii au revenit prin Pizzaro, care a intors soarta partidei inntr-un interval de doar 17 minute. Cu toate acestea, gazdele au izbutit sa obtina un punct, prin reusita fostului bavarez Robert Kovac (72).

Internazionale Milano a transat disputa cu Sporting Lisabona cu 1-0, Hernan Crespo reluand din voleu de la 15 metri. Cu patru puncte mai mult decat gruparea lusitana, Inter are asigurata calificarea, singura dilema urmand sa se rezolve la Munchen, cand Bayern si Inter se vor intalni pe 5 decembrie pentru configurarea castigatoarei grupei.

Grupa C

In duelul primelor doua clasate, Liverpool a transat problema invingatoarei grupei, depasind pe Anfield Road cu 2-0 pe Eindhoven. Internationalii englezi Gerrard si Crouch au adus cele trei puncte pentru “cormorani” in minutele 65 si 88.

Bordeaux si Galatasary au jucat in Hexagon pentru locul de UEFA, francezii depasind clar cu 3-1 pe Galatasaray.