Medaliate la Cupa României

Deva – Alina Pogăcian şi Alexandra Leucă, cele mai valoroase componente ale secţiei de lupte a CSS Deva, au adus noi argumente pentru clasarea în topul celor mai buni sportivi hunedoreni ai anului 2006.

Cele două sportive, ambele componente ale loturilor olimpice ale României, şi-au completat palmaresul impresionant din acest an cu obţinerea a noi medalii în concursul de Cupa României, junioare, disputat la finalul săptămânii la Lugoj.

Furată de arbitrii
Alina Pogăcian a obţinut medalia de argint la categoria 55 kg, însă antrenorul său Cosmin Văcăraşu susţine că merita aurul.

“Alina luptă de obicei la categoria 48 kg, însă acum nu a mai făcut slăbire şi a concurat la 55 kg. Chiar şi aşa a ajuns fără probleme în finală, după ce a obţinut victorii clare în faţa sportivelor de la CSS Sfântu Gheorghe, CSS Bacău şi Rapid Bucureşti. În finală, în faţa sportivei de la CSS Jiumbolia – CS Steaua Bucureşti, Alina a luptat foarte bine, însă a fost dezavantajată de arbitrii. Au fost două reprize egale, iar în a treia priza s-a alocat prin tragere la sorţi şi i-a revenit luptătoarei de la CSS Jimbolia. Chiar şi cu acest avantaj, adversara Alinei a câştigat doar cu ajutorul arbitrilor”, afirma Cosmin Văcăraşu, antrenorul devencei.

Alegere neinspirată
Alexandra Leucă a cucerit bronzul la categoria 67 kg, dar ar fi putut scoate un rezultat mai bun dacă alegea altă categorie.

“Majoritatea sportivelor valoroase din lotul olimpic n-au mai vrut să facă slăbire şi au anunţat că luptă la categoria 63 kg, aşa că noi am ales să luptăm la 67 kg. În ziua concursului ne-am trezit că toate migraseră la categoria 67 kg şi medaliile la această categorie deveniseră cele mai disputate. Alexandra a câştigat lejer primul meci cu CSS Bacău. În runda secundă însă Alexandra a picat cu o fostă campioană de senioare de la Rapid Bucureşti, care a revenit în competiţiei după o suspendare de doi ani pentru dopaj şi a pierdut la limită: 1-2. A câştigat apoi în recalificări meciul cu sportiva de la CSS Oradea şi a obţinut bronzul”, comenta Suraj Moravan, antrenorul sportivei.