Medalii la CN de juniori II

Bucureşti – Stadionul Tineretului „Iolanda Balaş Söter” din Oradea a găzduit etapa finală a CN de atletism pentru juniori II. Atletismul orădean a fost reprezentat de un număr restrâns de sportivi.

Cele mai bune performanţe au fost reuşite de Méhes Alexandru (CS Crişul, antrenori Livia şi Albert Méhes), care a devenit campion naţional la aruncarea ciocanului, cu rezultatul de 64,86 metri.

Tot el a cucerit medalia de bronz la aruncarea greutăţii, cu 15,22 metri. În aceeaşi probă, colegul său de club, Nemes Robert, a ocupat locul IX, cu 33,85 metri, nou record personal. Foarte aproape de podium s-a mai aflat Georgiana Bogdan (CSŞ LPS Bihorul), situată pe locul IV în proba de triplusalt, cu 11,45 metri, de asemenea nou record personal. Georgiana a fost ghinionistă, ea pierzând medalia de bronz la ultima săritură (a şasea) din concurs.