Medalii timisorene la Star Swim 2012

De C. Onaca
Tinerii înotători timişoreni ai Clubului Sportiv Delfin s-au întors din Serbia, de la o competiţie importantă pe care au încheiat-o cu 11 medalii.

Zece sportivi timişoreni au participat zilele trecute la concursul Star Swim 2012 din localitatea sârbă Becej. Cei zece înotători legitimaţi la CS Delfin s-au remarcat printre cei 200 de participanţi de la cluburi din Serbia, Ungaria şi România.

Bilanţul timişorenilor a fost unul remarcabil, 11 medalii, dintre care 4 de aur, 3 de argint şi 4 de bronz. Alexia Ioniţă şi Emil Dăncăneţ au încheiat concursul cu câte două medalii de aur, Lilla Stan, Cristian Klemens şi Alexandru Kosa au obţinut câte un argint. Anamaria Papp a încheiat pe locul trei în două probe, în timp ce Andrada Scornea şi Herbszt Gyulai au prins şi ei podiumului câte o dată.

CS Delfin, care a ocupar locul 7 în clasamentul pe echipe, a primit şi un premiu special pentru Emil Dăncăneţ, desemnat cel mai bun sportiv la categoria de vârstă a celor născuţi în anul 2004.