Méhes Alexandru, pe locul I

Cluj-Napoca – Asociaţia Judeţeană de Atletism Cluj şi FR Atletism au organizat un concurs prilejuit de Ziua mondială a atletismului. Competiţia s-a desfăşurat la categoriile de vârstă juniori II, juniori III şi sportivi nelegitimaţi.

La întreceri au participat concurenţi de la cluburi din opt judeţe situate în Ardeal. Atletismul orădean a fost reprezentat de sportivii grupei de aruncări din cadrul secţiei de atletism a CS Crişul, pregătiţi de antrenorii Livia şi Albert Méhes.

Cel mai bun rezultat a fost realizat de Méhes Alexandru, care a câştigat proba de aruncare a greutăţii, cu rezultatul de 14,98 m, nou record personal. Tot la juniori II, Bátori Gyopárka s-a situat pe locul II la greutate cu 7,67 m, iar Nemes Robert pe locul V la disc cu 22,37 m.

La juniori III, aceeaşi Bátori Gyopárka a câştigat proba de disc, cu 16,25 m, iar Nagy Roberta s-a situat pe locul III la disc cu 14,02 m, respectiv pe locul IV la greutate cu 7,01 m.

La nelegitimaţi, Kiss Orsolya s-a clasat pe locul I la greutate cu 8,29 m şi pe locul II la disc cu 20,01 m, iar Coneac Robert a ocupat locul I la greutate cu 11,51 m.