Milan domina, dar nu bate la Lyon

AC Milan nu s-a dus in Franta sa se apere, insa nu a reusit sa inscrie in poarta lui Lyon, miercuri seara, in turul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Partida de pe Gerland s-a terminat fara goluri, insa a avut destule faze spectaculoase si multe ocazii de poarta. Un 0-0 care pregateste un retur de foc in Italia.

Meciul de pe arena Gerland din Lyon nu a avut nici un gol. Partida dintre Lyon si AC Milan s-a terminat 0-0.

Milan a folosit o asezare 4-3-1-2, iar Lyon 4-3-3.

Oaspetii au venit cu un moral destul de bun, dupa ce au castigat ultima partida din campionat in fata Fiorentinei lui Lobont cu scorul de 3-1, insa nu s-a concretizat in meciul de pe Gerland.

Ambele echipe au avut destule ocazii, insa forma foarte buna a celor doi portari, Coupet, respectiv Dida, a facut ca scorul sa ramana neschimbat.

Repriza secunda a fost prelungita cu trei minute, timp in care portughezul Tiago de la Lyon a primit cartonas galben pentru o tragere de tricou si astfel nu va juca in meciul retur. Pierdere grea pentru Lyon.

La suturi spre poarta Lyon a fost net in favoarea lui Milan, raport 16-4.

Scorul la cartonase galbene a fost tot egal, 1-1.

Austriacul Konrad Plautz a fost arbitrul central al acestui meci.

In tribune au fost prezenti aproximativ 40.000 de spectatori.