Milan, in finala

ITALIA – AC Milan s-a calificat in finala Ligii Campionilor, dupa ce a invins, scor 3-0, pe Manchester United. Milanezii vor intalni pe 23 mai pe Liverpool, intr-o reeditare a Ligii Campionilor din 2005. Viitoarea campioana a Romaniei, Dinamo, este nevoita sa joace tur preliminar pentru a se califica in grupele Ligii Campionilor.

Pe o ploaie scoasa parca din infern, pe San siro din Milano, prima repriza ne-a aratat decat o singura echipa pe teren, AC Milan. Italienii au dominat categoric prima parte, englezii fiind adormiti de uralele diavolilor milanezi.

Prima ocazie a meciului a venit dupa numai doua minute de joc, cand Kaka a sutat la coltul lung, insa n-a gasit poarta lui Van der Sar. Asediul la moarta lui Manchester a continuat si peste un minut, Seedorf a sutat din afara careului de 16 metri, dar Van der Sar s-a intins si a respins cu varful degetelor, de sub bara.

Kaka a inscris cel de-al 10-lea sau gol din acest sezon de Liga Campionilor in minutul 11, cu un sut de la 16 metri, dupa o pasa cu capul a lui Seedorf, iar la acel scor Milan era in finala de la Atena.

Manchester United a parut ca a trecut repede peste socul primirii golului si a a avut cateva atacuri succesive la poarta lui Dida, iar in minutul 20, la o lovitura libera executata de Ryan Giggs, brazilianul a reusit sa retina cu greu in doi timpi.

AC Milan a fost din ce in ce mai aproape de finala, dupa ce in minutul 30 Seedorf trecut peste Nemanja Vidic si l-a invins pe Van der Sar cu un sut de la 14 metri, iar spectatorii de pe San Siro isi sunau prietenii pentru a le rezerva bilete pentru finala de pe 23 mai din Atena.

Milanezii puteau intra la pauza cu acelasi scor pe care l-au avut in finala Ligii Campionilor din 2005, 3-0, cu Liverpool, dar Inzaghi a sutat putin pe langa poarta, dupa o centrare la firul ierbii a lui Oddo.

Dupa ce in urma cu un an, cand Steaua a fost eliminata de Middlesbrough in semifinalele Cupei UEFA, Cristi Borcea, directorul executiv de la Dinamo, si-a chemat lautarii sa sarbatoreasca esecul Stelei, mai mult ca sigur la pauza meciului dintre Milan si Manchester, Cristi Borcea i-a chemat din nou, dar de data asta sa-i cante melodii de jale.

Daca in prima mansa, duelul Kaka-Cristiano Ronaldo s-a terminat la egalitate, in aceasta partida, castigatorul clar al duelului a fost Kaka. In minutul 53, dupa o greseala a lui Ronaldo, Kaka a recuperat, a accelerat ca din tun, a sutat bine, dar Van der Sar s-a impus si a pastrat intact scorul.

Mobilizati la pauza de Sir Alex Ferguson, englezii au dominat debutul partii secunde dar, desi au beneficiat de cateva lovituri libere din preajma careului milanez, nu au pus in pericol poarta lui Dida, zidul italienilor aparandu-se eroic.

Dupa o ora de joc, odata cu oprirea ploii, englezii au devenit din ce in ce mai periculosi. Dupa o actiune buna de atac, Fletcher a sutat pe langa vinclu, iar in faza urmatoare, Rooney a centrat la firul ierbii, prin fata portii, dar nimeni nu a fost acolo ca sa impinga balonul in poarta.

Manchester a cerut penalty in minutul 64, cand Rooney a incercat o foarfeca si a fost incomodat de un adversar, insa arbitrul a lasat jocul sa continue.

Gilardino, introdus in locul unui Inzaghi obosit de cei 9 kilometri alergati, a dat lovitura de gratie in minutul 79, dupa un contraatac scoala, iar o mica parte din rusinea Italiei, dupa macelul facut de Manchester in sferturile de finala cu Roma, a fost spalata.

Pe finalul partidei, nervii au fost intinsi la maxim, Gattuso a fost aproape de o eliminare, dar a scapat doar cu cartonasul galben, iar Kaka a fost schimbat de Ancelotti pentru a primi ovatiile publicului.

AC Milan s-a calificat in finala Ligii Campionilor, unde va intalni Liverpool, in reeditarea finalei din 2005, cand englezii s-au impus la loviturile de la 11 metri, dupa ce AC Milan conducea cu 3-0 la pauza.

Viitoarea campioana a Romaniei, Dinamo Bucuresti, va juca in turul 3 preliminar, unde nu va fi cap de serie si va intalni echipe ca Real Madrid, Werder Bremen, Valencia sau Benfica.