Minunea salvarii nu s-a produs

Handbalistii oradeni nu au reusit, din pacate, sã obtina un punct salvator în meciul din deplasare cu Uztel Ploiesti, contând pentru ultima etapa a Ligii Nationale.

Gazdele au câstigat cu scorul de 37-32 (14-15), echipa noastrã neputând scãpa astfel de fatidicul loc XI, primul loc retrogradant. CSM Leonardo ajunge asadar în divizia secundã din cauza unui singur punct, care i-a lipsit pentru a devansa formatia Poli Izometal Timisoara.

Faptul este deosebit de frustrant, tinând seama de usurinta cu care au fost risipite atât de multe puncte chiar pe propriul teren. Putem sã ne amintim în acest sens de cel putin douã partide în care am scãpat printre degete câte un punct: meciul cu Poli Izometal Timisoara, din retur, scor 28-28, în care orãdenii au fost egalati dupã ce conduceau cu sapte goluri în minutul 53.

Sau de meciul din tur cu Uztel, scor 26-26, în care am avut mingea în ultimele 20 de secunde, dar nu am avut curajul sã atacãm poarta, pentru a pãstra remiza.

Cãdere în repriza II

Partida de la Ploiesti a avut douã reprize diferite ca aspect. CSM Leonardo a jucat foarte bine pânã la pauzã, detinând initiativa si având avantaj pe tabela de marcaj. Scorul la pauzã, 15-14 pentru CSM Leonardo, era dãtãtor de sperante pentru salvarea de la retrogradare. Din pãcate, desi nu mai aveau nici o motivatie în clasament, gazdele au revenit în repriza secundã, câstigând în final cu 37-32.

„Bãietii au resimtit oboseala acumulatã în ultima sãptãmânã, în care au disputat nu mai putin de patru meciuri”, ne-a declarat antrenorul secund, Adrian Rus. Acest fair-play al ploiestenilor, care au jucat corect în ultima etapã, ne-a trimis în divizia secundã. Retrogradarea nu a fost determinatã însã de acest ultim meci, ci de evolutia foarte slabã din retur, în care CSM Leonardo nu a acumulat decât douã victorii si trei remize, o „zestre” mult prea redusã pentru a se mentine în Liga Nationalã.

Ultima sperantã de salvare a echipei noastre o constituie posibilitatea ca federatia sã decidã pãstrarea a 14 echipe în editia viitoare a Ligii Nationale, caz în care doar ultimele douã clasate ar urma sã retrogradeze.