Mitea şi Ogăraru, în Liga Campionilor

OLANDA – Românii Mitea şi Ogăraru sunt pe cai mari la Ajax. După ce a ratat campionatul în Olanda la o diferenţă de un gol, Ajax s-a calificat în Champions League, după 1-2 şi 3-0 cu rivalii de la AZ Alkmaar, pe care i-a învins şi în finala Cupei.

Învinsă de Alkmaar cu 2-1 în primul meci al barajului pentru Liga Campionilor, Ajax a deschis scorul în returul de la Amsterdam în mintutul 55 prin Heitinga. Reluarea arată că la faza golului, fundaşul de la Ajax s-a aflat în ofsaid.
Cu Ogăraru integralist şi cu Mitea în primele 30 de minute, Ajax şi-a mărit avantajul trei minute mai târziu după autogolul lui Ryan Donk, iar Gabri a stabilit scorul final la ultima fază a jocului. Alkmaar încheie sezonul fără niciun trofeu, însă merge în Cupa UEFA, în timp ce Ajax va juca în Liga Campionilor.