Mitul perfecţiunii spulberat

Deva – FC CIP a făcut primul pas greşit în actualul sezon, remizând cu ocupanta locului doi.

Lidera autoritară şi incontestabilă a Ligii I de futsal, FC CIP Deva, care a avut un parcurs cu 17 victorii în 17 etape şi-a pierdut eticheta de echipă perfectă.

Campioana a fost la câteva secunde de prima înfrângere din actualul sezon, în partida disputată, ieri, la Deva, în cadrul etapei a 18-a, cu cealaltă laureată a sezonului trecut, Energoconstrucţia Craiova, deţinătoarea Cupei României. Dincolo de remiza 4-4 care supără puţin pentru că înseamnă primul pas greşit al devenilor în campionat, meciul a fost de foarte bună calitate, poate cel mai bun din campionat, primele două clasate onorându-şi blazonul. Partida a avut toate ingredientele spectacolului, de la goluri şi faze frumoase la tensiune, adrenalină şi suspans, ţinându-i pe spectatori cu sufletul la gură din primul până în ultimul minut.

Strategii diferite

FC CIP a mizat ca de obicei pe ofensivă şi a început în forţă. Şotârcă a deschis scorul în secunda 43, iar Molomfălean a majorat avantajul în minutul 5 cu un gol cu capul, rar văzut la meciurile de futsal şi se părea că FC CIP va defila fără probleme. Relaxarea prematură a devenilor a schimbat însă radical situaţia din teren, pentru că în interval de două minute oltenii au egalat la capătul a două contraatacuri, arma lor favorită. După pauză, atacurile FC CIP s-au spart ca de un zid de defensiva adversă, iar Energo a lovit sub centură de două ori, tot pe contraatac, îngheţând tribuna. Când au văzut că gluma se îngroaşă, devenii au scos artileria grea şi Al-Ioani a relansat meciul marcând cu un şut din unghi. Suferinţa FC CIP şi a suporterilor care au trăit finalul la intensitate maximă a durat până în ultimele secunde. În ciuda forcingului şi a presiunii puse pe adversari în sistemul de joc 5-0 Energo se încăpăţâna să reziste. Golul izbăvitor (egalizator) a venit cu 57 de secunde înainte de final, atunci când Tomescu a marcat din centrul careului, făcând dreptate într-un meci în care nici o echipă nu merita să piardă.

FC CIP – Energo Craiova 4-4 (2-2)
Au marcat: Şotârcă (1), Molomfălean (5), Al-Ioani (31), Tomescu (40) / Pantelimon (7), Chiliman (9), Florescu (25), Bugală (28).