Mutu bruscat, Chivu eliminat

AC Milan a castigat derby-ul cu Juventus, scor 3-1, la capatul unui meci dur, care a semanat in multe momente cu autohtonul derby Rapid – Steaua.

“Simfonia a 9-a” – scria “La Gazzetta dello Sport” dupa al 9-lea succes consecutiv al torinezilor in Serie A. Drumul lui Juve s-a oprit la Milano. Derby-ul a fost o executie fara drept de apel a campioanei. Un dezastru pentru campioana. Seedorf, Kaka si Pirlo s-au distrat cu un Juventus anesteziat, care a inceput fara Mutu. Olandezul a deschis tabela, dupa o deviere nefericita a lui Thuram, de neghicit pentru Chimenti. Brazilianul a tras formidabil pentru 2-0, iar Pirlo a transformat memorabil o “libera”, gafa iar Chimenti: 3-0!

Sevcenko, absent sambata seara, suvura in tribuna victoria. Inferiori din toate punctele de vedere, “bianconerii” au recurs la brutalitati tampite. Thuram l-a lovit cu cotul in fata pe Gilardino, dar a scapat neeliminat.

Chiellini a bruscat adversarii la fiecare faza, Nedved la fel, calcandu-l intentionat pe Gattuso. Mutu, intrat in locul lui Camoranesi, in minutul 58, a creat si mai multa tensiune, busculandu-l pe Nesta! Italianul a incercat sa-l loveasca pe Adrian cu piciorul, dar nu l-a nimerit.

Dida, Stam si Nesta au sarit apoi cu pumnii pe roman, ultimul trimitandu-i o directa in pomete! Spiritele s-au calmat tarziu, iar Trezeguet a reusit golul de onoare (3-1), al 104-lea gol in tricoul alb-negru, punct cu care l-a egalat pe regele Platini. Atat!

Cristi Chivu a fost eliminat in meciul pe acre AS Roma l-a castigat cu Ascoli 2-1. El a primit cartoans rosu in minutul 81.

Gol Keseru

Romanul lui Nantes a adus victoria ‘canarilor’ dupa un penalty obtinut si transformat in minutul 18.

Uitat de Victor Piturca la nationala de tineret, Claudiu Keseru a fost unul dintre jucatorii decisivi din ultima etapa a campionatului francez, continuind seria de meciuri bune din luna octombrie. Astfel, dupa ce in ultima partida din intrecerea interna sustinuta, acasa, de FC Nantes a adus un punct pentru ‘canari’, Keseru a recidivat, simbata, marcind singurul gol al meciului cu Le Mans.

Trei puncte si un loc in clasament a adus romanul prin penalty-ul obtinut si transformat in minutul 18. ‘Am fost desemnat sa execut eu penalty-ul si m-am simtit in stare sa bat. Daca m-ar fi durut piciorul dupa fault, as fi spus’, a declarat Keseru, precizind: ‘Sint meciuri in care o echipa rateaza mult, iar cealalta cistiga. Asa am facut noi cu Lille, am jucat bine si am pierdut. Azi am cistigat, desi n-am evoluat prea bine. Dar eu prefer asa’.

Bölöni si-a revenit

Dupa inceputul dezastruos de sezon, in care a inregistrat patru infringeri in cinci meciuri, Rennes, formatia antrenata de Ladislau Bölöni, si-a revenit: patru victorii si doua egaluri in ultimele sapte partide din campionat, singurul esec fiind inregistrat cu Lyon. Simbata, 2-1 cu Metz, iar bretonii au urcat pina pe locul sapte, la patru puncte de pozitia secunda. Totusi, eliminarea din Cupa Ligii, suferita cu trei zile inainte, a fost la un pas sa le toarne plumb in picioare jucatorilor.

‘A fost frustrant sa pierdem in Cupa Ligii’, a recunoscut Cedric Barbosa, unul dintre liderii echipei, in timp ce Bölöni a precizat: ‘Cu exceptia a doi dintre jucatori, n-au fost refacuti din punct de vedere mental si au jucat la 65% din posibilitati’.

Sursa: Onlinesport.ro