N-au mai avut emoţii la Făgăraş

FĂGĂRAŞ - CSM Oradea a pierdut în turul I, în mod surprinzător, partida de la Făgăraş, acel eşec contând şi acum foarte mult în configuraţia clasamentului. Handbaliştii orădeni şi-au dorit revanşa în meciul de sâmbătă, dorind să tranşeze rapid soarta partidei.

Antrenorul Adrian Rus a pregătit cu atenţie întâlnirea, iar elevii săi au avut un debut foarte bun de meci. CS Municipal a luat un avantaj consistent încă din prima repriză, distanţându-se la opt goluri până la pauză, scor 22-14. Echipa gazdă a încercat să repete surpriza din turul I, dar avantajul luat de oaspeţi în prima parte a jocului s-a dovedit a fi decisiv.

Nitramonia a redus din handicap în cea de-a doua repriză, dar n-a reuşit decât să micşoreze proporţiile înfrângerii. Orădenii s-au impus finalmente cu 31-27, obţinând o victorie incontestabilă.

„Am dominat meciul fără probleme. Ne-am detaşat în prima repriză la opt goluri, iar apoi am abordat repriza a doua astfel încât gazdele să nu ne poată ameninţa victoria.

Toţi jucătorii şi-au făcut datoria şi au dovedit că alcătuiesc cu adevărat o echipă”, a afirmat antrenorul CSM Oradea, Adrian Rus. Tehnicianul orădean a folosit formaţia: Borodi, Leu – portari; Alexandru 9 goluri marcate, Munea 6, Liberţ 5, Mateaş 4, Albu 2, Nedelcu 2, Simeria 2, Câtu 1, Steriu, Telehuz, Oşvat, Halmagyi. De la gazde s-au remarcat Oltean, cu 6 goluri, şi Dincă, cu 4 goluri marcate.