N-au putut evita înfrângerea

ODORHEI – CSM D&C a făcut un meci bun în deplasarea cu HC Odorhei, dar n-a reuşit să obţină un rezultat favorabil, gazdele obţinând victoria cu scorul de 28-26 (17-12).

Directorul CS Municipal, Petruţ Drăgan, a pus înfrângerea pe seama ratărilor repetate din faza de atac. „Echipa a jucat foarte bine în multe momente ale meciului. Au fost însă şi perioade de cădere, în care se luau goluri pe fondul numeroaselor ratări din atac. Băieţii au fost foarte montaţi, s-au bătut pentru un rezultat bun, dar n-au reuşit să evite înfrângerea”, ne-a declarat oficialul orădean.
Gazdele, la cârma jocului
CSM D&C a început bine partida, conducând cu 4-2 (‘8), dar a urmat apoi o perioadă fără goluri pentru noi, gazdele preluând apoi conducerea, scor 5-4 (’11). HC Odorhei a preluat apoi iniţiativa, menţinându-se la cârma ostilităţilor. Pivotul Câtu s-a accidentat pe la mijlocul reprizei, nemaiputând continua jocul. A fost 14-12 (’27), orădenii au ratat din nou atac după atac şi gazdele s-au distanţat, scor la pauză 17-12. În repriza secundă, HC Odorhei şi-a mărit avantajul, scor 18-12, după care a urmat un puternic reviriment orădean. Oaspeţii au refăcut handicapul, apropiindu-se la un singur gol, scor 18-17. Din nefericire, CSM D&C nu a reuşit să egaleze, gazdele detaşându-se din nou, pe fondul unei alte căderi a oaspeţilor, scor 23-18 (’47). Orădenii nu au cedat lupta, apropiindu-se la două goluri, scoruri 24-22 (’55), 26-24 (’57). Ultimele minute au fost nefaste pentru noi. Cosmin Liberţ a primit cartonaş roşu, la o fază în care a împiedicat involuntar un jucător al gazdelor care a scăpat spre poarta noastră. Gazdele au primit uşor o lovitură de la 7 metri şi s-au distanţat iarăşi, de data aceasta decisiv, scor 27-24, apoi 28-24. Meciul s-a încheiat cu scorul de 28-26, orădenii reuşind doar să mai reducă din handicap.

Odorhei, Sportcsarnok. Spectatori: circa 2.000
HC Odorhei: Szabó, Varó – portari; Mihalcea 9, Marian 2, Mihăilă, Solcanu, Frăţilă 3, Ferenczi 5, Bartais 3, Radic 3, Marceta 3, Vasile. Antrenori: Ştefan Constantin, Kocs László
CSM D&C: Borodi, Dojcinovic – portari; Simeria, Liberţ 1, Câtu, Nedelcu, Alexandru 4, Mateaş 1, Cârstoaia 2, Sukurovic 4, Dobardjev 6, Nemenco 5, Taşcă 2. Antrenor: Adrian Rus
Arbitri: Bogdan Starc (Bucureşti), Romeo Ştefan (Ploieşti)
Lovituri de la 7 m: 5-0. Transformate: 5-0
Eliminări de 2′: 3-6
Cartonaşe roşii: – / Liberţ ’58