În sfârşit, victorie!

Orăştie – Dacia Orăştie a simţit, vineri, gustul succesului, după mai multe etape în care fotbaliştii antrenaţi de Constantin Nenu nu au reuşit decât egaluri, atât în deplasare, cât şi pe teren propriu.

Orăştienii au învins acasă cu 2-1 pe Sparta Mediaş, într-un meci contând pentru penultima etapă din acest tur al Ligii a III-a de fotbal.

Victorie, într-adevăr, dar a fost mai greu decât s-au aşteptat gazdele. Spunem acest lucru, întrucât în minutul 20, fotbaliştii din Mediaş au reuşit să deschidă scorul, iar gândul la cele trei puncte puse în joc se îndepărta tot mai mult.

Cei de la Dacia şi-au revenit însă repede, şi doar după şase minute au reuşit să egaleze. Este adevărat că dintr-o lovitură de la 11 metri, dar aceste lovituri fac parte din joc. Golul egalizator a fost înscris de Blaga. Minutul 60 a adus şi golul victoriei, care a fost marcat de Bojte.

Antrenor mulţumit

„Desigur că ne bucură mult această victorie, care ne aduce trei puncte valoroase. Echipa a jucat destul de bine, ceea ce ne dă încredere pentru ultima partidă din acest tur de campionat, pe care o vom disputa vinerea viitoare la Tîrgu Mureş, cu Maris – ne-a spus Constantin Nenu, tehnicianul celor de la Dacia.