„Ne-au dat o lectie de baschet”

CSM Oradea a pierdut meciul din Cupa României cu Elba Timişoara, scor 65-81.

Baschetbalistii orădeni n-au prins o zi prea bună în partida cu BC Elba Timişoara, contând pentru prima manşă din cadrul turului I al Cupei României. Absenţa play-maker-ului Tyronne Mitchell, accidentat, a contat extrem de mult în jocul gazdelor.

Orădenii au jucat cu ambiţie, reuşind să menţină meciul echilibrat timp de trei sferturi. În primele două, cele două echipe au mers „cap la cap”, Elba având avantaj minim la pauză, scor 36-38. Gazdele au mai rezistat cât de cât în sfertul trei, scor 49-55, cedând apoi disputa în ultimul sfert, când oaspeţii s-au distanţat. Scorul final, 65-81, este poate puţin prea drastic.

Greu fără Mitchell

„Absenţa fundaşului Mitchell şi-a pus amprenta asupra jocului nostru. Am jucat ceva mai slab în apărare, unde timişorenii au marcat numeroase coşuri în situaţie de unu la unu. În plus, jucătorii români din lot au avut azi o zi mai slabă şi nu au prea ajutat echipa. În aceste condiţii, am fost nevoit să-i menţin în teren în permanenţă pe Mandic şi Schachtner şi aproape tot meciul pe Maric şi Topcov. Spre final, aceştia au obosit în mod firesc şi randamentul lor a scăzut. S-a văzut că avem o bancă scurtă, spre deosebire de timişoreni, care au putut rula mai mulţi jucători decât noi, fără ca acest lucru să se simtă în jocul echipei. Timişoara ne-a dat astăzi (miercuri, n.r.) o lecţie de baschet. Oricum, nu trebuie să facem acum o tragedie din acest eşec, ne-a bătut o formaţie foarte puternică. Elba este deţinătoarea Cupei şi cred că va avea un cuvânt greu de spus şi în acest an. Vom folosi meciul-retur de la Timişoara pentru a încerca să ne îmbunătăţim jocul fără Mitchell. Din păcate, el nu va putea juca nici în partida din prima etapă, cu CSM Bucureşti. Ne este foarte greu fără el”, a afirmat după meci antrenorul CSM Oradea, Cristian Achim.

G.N.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 300

CSM Oradea – BC Elba U Timişoara 65-81 (16-17, 20-21, 13-17, 16-26)

CSM Oradea: Pascu, Ştefan 6, Szijártó, Maric 2, Paşca 2, Topcov 19, Mandic 22 (3×3), Hora, Lázár 3, Schachtner 11 (1). Antrenor: Cristian Achim

BC Elba: Habus 16 (2), Petrişor, Andrei, Covington 14 (2), N. Markovic 8 (2), Aktas, Czmor, Mihuţi, Păltinişanu 13, Miceta 24, S. Markovic 6. Antrenor: Dragan Petricevic

Arbitri: Doru Vinaşi – Marius Epure, Adrian Habor