Net superiori georgienilor

DROBETA TURNU SEVERIN - Sâmbătă şi duminică, 4 şi 5 noiembrie a.c., au fost programate meciurile tur-retur din cadrul turului al III-lea al Challenge Cup, competiţie la care echipa reşiţeană UCMR a întâlnit, conform tragerii la sorţi, echipa mai puţin experimentată, H.K. Tbilisi, din Georgia.

H.K. Tbilisi – U.C.M.R. 25-41 (11-20) şi U.C.M.R. – H.K. Tbilisi  44-30, (23-12), în turul III al Challenge Cup la handbal masculin.

În prima zi, în care handbaliştii reşiţeni au fost oaspeţi, partida a debutat în forţă, reuşind încă din primele minute să se impună pe tabela de marcaj. Meciul nu a fost lipsit de inccidente, arbitri delegaţi pentru a conduce acest meci, ambii din Azerbaidjan, trimiţându-l în tribună pe antrenorul Omer Aihan, după o „îngrămădeală“ în jumătatea de teren a ucemeriştilor.

Până în min.11, s-a mers la egalitate, după care elevii antrenorului Omer Aihan şi Gligore Czari au preluat „şefia“, reuşind să se distanţeze. Diferenţa netă de valoare, a făcut practic scorul acestei partide, care a adus astfel calificarea echipei U.C.M.R. în faza superioară a competiţiei, încă după primul meci. În min. 22 al partidei, scorul arăta deja o diferenţă de şase goluri, 12-6, şi scorul se majora văzând cu ochii.

Pe finalul primei reprize, puteam spune că se ştia deja cine va câştiga, numerosul public prezent în Sala de Sport din Dr.Tr.Severin, aplaudând fiecare gol marcat de jucătorii reşiţeni, sau huiduind fiecare decizie greşită a celor doi arbitri.

Era minutul 29 şi scorul arăta 19-10, pentru ca în ultimul minut, atât „gazdele“ cât şi „oaspeţii“ să reuşească să mai marcheze câte un gol prin Gelasvili, respectiv Hîrşoveanu, scorul la pauză arătând  20-11, în favoarea U.C.M.R.

Nici în repriza secundă georgienii nu au reuşit să se apropie la scor de reşiţeni, din contră, diferenţa de goluri era în creştere. Astfel, cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în min.56, când scorul era 38-23 pentru oaspeţi (U.C.M. Reşiţa). Această diferenţă de scor a dat posibilitatea antrenorului de a menaja o parte dintre jucători, mai ales că în această săptămână handbaliştii reşiţeni vor avea o partidă grea în compania echipei Dinamo Bucureşti. În ultimele două minute de joc, Pîrvan, respectiv Irimescu, au stabilit scorul final al partidei: 25-41.

Caseta Tehnică
U.C.M.R.: Cenuşă, Antonaru, Tucanu (3 goluri), Butulija (5),Kotelyuk, Vaidasigan (1), Kovacevici (3), Cuciula (1), Pîrvan (2), Irimescu (10), Rohozneanu (3), Ciubotariu (4), Hîrşoveanu (6), Grozăvescu (3). Antrenori: Omer Aihan şi Gligore Czari.
HC Tbilisi: Andriadze, Arabuu, Gaganidze (4), Grishikasvili (1), Kiria, Kutateladze, Natrosvili , Osiqmashvili (4), Porkishvili (5), Samarganishvili (5), Seturidze, Tsivtsivadze (4), gelashvili (2). Antrenori: Mjavhnad Ze şi Arsenasavili
Arbitri: Emil Aghakishi şi Aghakishi Ernest (Azerbaidjan)