Neutralizati in trei minute

Luceafarul Oradea a învins Milenium Giarmata cu scorul de 4-1 (1-1) şi s-a apropiat mai mult de Liga 2.

Partida a început nefericit pentru bihoreni, deoarece Corlăţeanu a protifat de o nesincronizare în defensivă şi l-a învins pe Goia cu un şut plasat de la 16 metri (0-1). Era minutul 3, iar Luceafarul s-a lansat în cursa pentru egalare. Fundaşul Letan s-a trezit la finalizare însă a şutat cu latul de la 14 metri şi portarul a prins (5). Cinci minute mai târziu, Roşu a intrat în viteză în careu şi a fost agăţat de Toma, iar Paina l-a executat pe Constantinescu cu un şut plasat de la punctul cu var (1-1). Acelaşi Roşu a irosit două ocazii importante în minutele 17 şi 21, şuturile sale din careu fiind parate de portar. Pe finalul reprizei Gârba a încercat să-l surprindă pe Goia cu un şut de la 30 de metri, iar portarul orădean a scos de la vinclu. După pauză gazdele au avut zece minute bune în care puteau înscrie prin Paina. Atacantul nu a găsit poarta din şase metri (47), iar după trei minute lobul său de la 16 metri a trecut peste poartă.

Au văzut Roşu în faţa ochilor

Sesizând ineficacitatea echipei sale, antrenorul Florin Farcaş l-a introdus pe Ianc mijlocaş şi l-a urcat pe Roşu atacant. Mişcarea avea să dea roade imediat şi în trei minute ecuaţia victoriei a fost rezolvată. Cu vânt bun din spate, Cura l-a găsit cu o minge lungă pe Lupaşcu, iar veteranul atacant a trimis în plasă pe lângă portar (68). Imediat, bănăţenii au căzut şi Roşu a mai înscris de două ori, profitând de lentoarea apărării adverse, în minutele 69 şi 70 (4-1). Atacantul a fost aproape de hattrick, dar singur la 6 metri a trimis pe lângă din centrarea lui Letan.

Pentru Luceafărul au evoluat: Goia – Letan, Cura, Tăut, Molnar L – C. Roşu, Svarczkopf (’84 Ţîrlea), Ember, D. Muntean (’87 Gh. Popescu) – Lupaşcu (’82 Neaga), Paina (’61 Ianc). Antrenor: Florin Farcaş.

Celelalte meciuri

Vineri, s-au mai disputat meciurile:

CSM Şcolar – Unirea Sânnicolau Mare 1-0 (gol Marin Miok ‘9)

CFR Simeria – Gloria Arad 4-1 (Suciu ‘9 şi 36, Găceanu ’12, Riviş ’27 / Ad. Popa ’23)

Termo Drobeta – Autocatania Caransebeş 0-3 (la masa verde)

Sâmbătă, de la ora 17, sunt programate meciurile ACS Recaş – Bihorul Beiuş şi FC Hunedoara – Mama Mia Becicherecu Mic.