Înfrângere dramatică în faţa lui Dinamo

5Comentarii
BUCUREŞTI – CSM Leonardo a fost foarte aproape de o victorie pe care jucătorii săi şi-au dorit-o enorm în meciul din deplasare cu Dinamo. Baschetbaliştii orădeni au abordat jocul cu multă determinare, reuşind să facă cea mai bună partidă a lor din deplasare din actualul sezon.

Oaspeţii au condus de altfel pe tabela de marcaj o bună parte din meci, dar finalul le-a aparţinut dinamoviştilor, care au fost ajutaţi mai mult sau mai puţin discret de arbitri. Din nefericire, finalul partidei ne-a fost din nou fatal, aşa cum s-a întâmplat de mai multe ori în acest campionat, în special în tur.
Debutul partidei a fost fulminant pentru orădeni, care au condus cu 11-0, dar gazdele au revenit în joc, cu sprijinul arbitrajului.

Primul sfert a revenit oaspeţilor cu 23-15. CSM Leonardo s-a distanţat apoi la 32-15, Dinamo câştigând însă sfertul al doilea şi intrând în avantaj la pauză, scor 36-34. Orădenii au preluat din nou conducerea în cel de-al treilea sfert, scor 45-49. Ultimul sfert a fost dramatic.

Dinamo a egalat, scor 66-66, trecând apoi în avantaj, scoruri 70-66 şi 72-68. CSM Leonardo a beneficiat în continuare de trei aruncări libere. Maric a transformat două, ratând-o apoi intenţionat pe cea de-a treia, pentru ca orădenii să recupereze balonul.

Din nefericire, ei n-au mai avut însă timp pentru a materializa un ultim atac şi meciul s-a încheiat cu victoria pe muchie de cuţit a gazdelor, scor 72-70.
În urma acestui eşec, CSM Leonardo nu mai are decât şanse minime pentru a se califica la turneul play-off.

Şansele ţin de un joc favorabil al rezultatelor, pentru ca patru echipe de pe locurile VII-X să acumuleze acelaşi număr de puncte, caz în care orădenii ar mai avea o şansă.