Înfrângere în faţa Clujului

De ceea ce ne era fricã, nu am scãpat. Dupã douã victorii consecutive, CSM Leonardo a pierdut partida cu U Armãtura Cluj-Napoca, un meci care aprioric nu pãrea atât de dificil. Întâlnirea disputatã la Satu Mare s-a încheiat cu scorul de 26-32.

Principala cauza a esecului o constituie inexactitatile oradenilor în faza de atac, unde ei au ratat nepermis de mult, facându-l „mare” pe portarul oaspetilor, Adam. Debutul partidei ne-a fost favorabil. Dupa ce oaspetii au deschis scorul, oradenii au preluat initiativa, scoruri 2-1, 4-2, 5-3 (‘8). Au urmat din pacate trei minute nefaste, în care gazdele au încasat cinci goluri, fara a înscrie vreunul, si scorul a devenit 5-7 (’11). Echilibrul s-a rupt însa în minutele urmatoare, oradenii nereusind sa mai egaleze pe tabela de marcaj pâna la sfârsitul jocului. Clujenii au detinut în continuare initiativa, diferenta în favoarea lor crescând pâna la pauza, când scorul a fost 12-18.

Adam, omul meciului

Repriza secunda a pastrat acelasi aspect al jocului. Clujenii s-au distantat treptat, ei având chiar un avantaj de zece goluri, scor 17-27 (42). Oradenii au mai redus din diferenta spre final, dar n-au avut luciditatea necesara pentru a periclita avantajul oaspetilor, partida încheindu-se cu scorul de 26-32.

Experienta superioara a clujenilor, coroborata cu prestatia foarte buna a portarului Adam, au facut diferenta. CSM Leonardo nu s-a putut concentra suficient dupa surprinzatoarea victorie de la Timisoara, risipind punctele cucerite în deplasare. Etapa viitoare, oradenii vor juca în deplasare cu HC Minaur Baia Mare.

CASETA TEHNICA

Sala LPS Satu Mare
CSM Leonardo – U Armatura Cluj-Napoca 26-32 (12-18)
CSM Leonardo: Andrei, Vladut – portari; Simeria 1, Libert 7, Pankler 1, Munea 2 (1 din 7 m), Colesnic 9 (1), Mateas, Sandru 1, Apostol, Nita 1, Bernicu 1, Boescu 1, Roman 2. Antrenori: Adrian Stot, Adrian Rus
U Armatura: Adam 1, Neag – portari; Ciornohuz 2, Marian 6 (3), Dancila 1, Stef 8, Boanca 6, Senocico 1, Burca 7, Boizesan, Ferentz. Antrenor: Leon Gombos
Arbitri: Toma Plesa, Octavian Pripas (Râmnicu Vâlcea)
Lovituri de la 7 m: 6-4. Transformate: 2-3
Eliminari de 2′: 4-5