Înfrângere în faţa Rapidului

BUCURESTI – CSM Leonardo n-a reuşit o mult-dorită surpriză în meciul din deplasare cu Rapid, contând pentru etapa a XI-a a Diviziei A. Baschetbaliştii au fost învinşi cu scorul de 69-60. Orădenii au jucat în nota partidelor din acest tur, având o evoluţie apatică, fără aplomb.

Baschetbaliştii orădeni au jucat în nota partidelor din acest tur, având o evoluţie apatică, fără aplomb. Cu excepţia debutului de meci, în care oaspeţii au condus cu 7-4, rapidiştii au avut în permanenţă iniţiativa pe tabela de marcaj. Primul sfert a fost echilibrat, gazdele terminând în avantaj, scor 18-14. Al doilea sfert a fost nefast pentru orădeni. Gazdele au reuşit să se detaşeze, impulsionate de omniprezentul Barnett, care a dominat cu autoritate lupta sub panouri. Rapidul a intrat la pauză cu un avantaj destul de mare, scor 38-23.

N-au putut reveni

Al treilea sfert a consemnat un reviriment orădean, elevii antrenorilor Kósa Zoltán şi Veres Attila intrând pe teren decişi să întoarcă soarta partidei. Djordjic şi Apostol au evoluat în această perioadă mai aproape de valoarea lor, încercând să-şi readucă echipa în joc. CSM Leonardo a câştigat sfertul cu 22-12, rezultatul înaintea ultimei reprize fiind 50-45 în favoarea gazdelor.

Totul era încă posibil, mai ales că doi jucători ai gazdelor, Burton şi Molnar, fuseseră descalificaţi pentru cinci greşeli personale. Din nefericire, orădenii n-au reuşit să egaleze, în pofida eforturilor depuse. Morris este şi el descalificat pentru cinci greşeli. În minutul 36 scorul era 60-55, după care gazdele reuşesc să se desprindă decisiv, prin aportul celui mai bun jucător de pe teren, Barnett. Mandache acumulează şi el cinci greşeli, orădenii rămânând în ultimele minute fără conducător de joc. Rapidul obţine astfel o victorie meritată, scor 69-60. CSM Leonardo n-a putut conta în acest meci pe aportul jucătorilor Colesnicov, care s-a reaccidentat, şi Rahier, care a jucat foarte puţin, fiind incomplet refăcut.

Echipa a jucat slab. Singurii pe care-i pot remarca sunt Djordjic şi Apostol”, ne-a declarat antrenorul secund, Veres Attila. Etapa viitoare, CSM Leonardo va juca pe teren propriu cu BC Râmnicu Vâlcea. Va fi ultimul meci de acasă din acest tur pentru baschetbaliştii orădeni, care au avut un sezon cu mult sub aşteptări.