Înfrângere şi joc slab la Arad

CSM Oradea a facut o partida slaba la Arad, în meciul cu West Petrom, contând pentru penultima etapa din turul Diviziei A de baschet masculin. Baschetbalistii de la CSM Oradea au pierdut cu 71-90 meciul din deplasare cu West Petrom.

Gazdele s-au impus cu scorul de 90-71 (23-15, 28-21, 25-11, 14-24), dupa o partida în care oaspetii s-au întrecut în ratari si greseli individuale. West Petrom a început „tare” meciul, conducând cu 10-0 dupa cinci minute de joc, un rezultat neobisnuit pentru oradeni.

Oaspetii si-au revenit însa imediat, dar gazdele au terminat primul „sfert” în avantaj, scor 23-15. Din pacate, absenta lui Nemanja Maric din lotul oradenilor s-a dovedit din nou decisiva, echipa nereusind sa-l suplineasca. Gazdele au câstigat si reprizele a doua si a treia, asigurându-si un avantaj decisiv înaintea ultimului „sfert”, scor 76-47.

Oradenii si-au adjudecat repriza a patra, pe fondul unui reviriment în joc, tardiv însa pentru soarta partidei. Cei mai buni jucatori ai oradenilor au fost capitanul Veres Attila, inepuizabil în joc si cu o daruire exemplara, precum si Djordjo Djordjic, care a fost însa descalificat în repriza a treia pentru cinci greseli personale.

Antrenorul Kósa Zoltán a aliniat formatia: Veres 27 (4×3), Sere, Djordjic 17 (2), Bilbija 5, Viciu 3 (1), Betea 6, Iov 5 (3), Nicoara 5, Mandache 3, Lázár, Kiss, Pacioga. CSM Oradea va juca etapa viitoare pe teren propriu cu CSU Cuadriopol Brasov.