Niculae aduce Cupa Rapidului

Atacantul giulestenilor, Daniel Niculae, a facut aseara diferenta in finala Cupei. Rapid a castigat miecuri seara Cupa Romaniei, dupa ce a invins greu pe FC National, scor 1-0, in prelungiri.

Dupa 90 de minute foarte echilibrate si fara multe ocazii, s-a ajuns in prelungiri. Chiar in primul minut din timpul suplimentar, atacantul Daniel Niculae a sutat puternic din afara careului mare, iar portarul Eugen Nae a gafat incredibil, scapand ‘sapunul’ in poarta.

‘Dupa acest succes, sigur vom gasi resurse sa luam si titlul si, implicit, primul event din istoria clubului’, a spus Daniel Niculae, autorul golului.

‘A fost o victorie muncita, dar am fi meritat sa castigam la o diferenta mai mare’, a declarat Razvan Lucescu, antrenorul giulestenilor, aflat la primul trofeu din cariera de tehnician.

Superstitii ‘visinii’

George Copos, patronul Rapidului, a urmarit partida de aseara din mijlocul galeriei giulestenilor, asa cum procedase si la meciurile cu Steaua din Cupa UEFA si din campionat. Superstitiile ‘visiniilor’ l-au atins si pe Mircea Lucescu.

Tatal tehnicianului rapidist n-a venit la meci desi se afla in Romania, deoarece si-a adus aminte ca, la ultima partida la care a luat loc in tribuna, Steaua – Rapid, giulestenii au fost eliminati din Cupa UEFA. Marilou si Matei Lucescu, copiii lui Razvan, au urmarit meciul de la tribuna intai. Bogdan Lobont si Razvan Rat au preferat sa stea la ‘oficiala’, alaturi de selectionerul Victor Piturca.

Jucatorii celor doua echipe au fost supusi miercuri dimineata testului antidoping. Initial, rapidistii cerusera testarea ‘bancarilor’, dar au acceptat, pana la urma, sa fie si ei testati. Inaintea partidei, Gratiela Vajaiala, sefa Comisiei Nationale Antidoping, le-a inmanat ambelor echipe trofeul ‘Fair-Play’, dupa ce s-a dovedit ca jucatorii testati sunt ‘curati’.

Putini spectatori la finala de aseara

Ultimul act al Cupei Romaniei s-a desfasurat, din pacate, intr-un anonimat aproape total, programarea la o ora foarte apropiata de finala Ligii Campionilor, FC Barcelona – Arsenal, dovedindu-se complet neinspirata. Pe cea mai mare arena din tara, la primul meci cu un trofeu pe masa din acest sezon s-au strans doar 12.000 de spectatori!

A doua competitie ca importanta din Romania si-a consumat finala pe un stadion dezolant de gol. Grosul suporterilor a fost format, asa cum era de asteptat, din galeria Rapidului. Gruparea din Cotroceni a mizat pe aproximativ 200 de fani. Spectatorii i-au luat la rost pe oficiali pentru aceasta programare gresita, dar nimeni nu le-a oferit un raspuns clar.