Nistelrooy, 4 goluri pentru Real

SPANIA – Atacantul olandez Ruud van Nistelrooy a avut o zi de graţie duminică, reuşind să marcheze nu mai puţin de patru goluri pentru Real Madrid, în meciul câştigat cu scorul de 4-1, la Pamplona cu Osasuna.

Van Nistelrooy a reuşit un hat-trick (12,27, 45), Osasuna a redus din handicap prin brazilianul Valdo (64), dar vârful olandez a mai înscris o dată, în min. 84.

Fundaşul român Gabriel Tamaş (Celta Vigo) s-a ales cu un cartonaş roşu în min. 86 al partidei pierdute de galicieni cu Huelva, pe teren propriu (1-2). La oaspeţi, Laurenţiu Roşu a jucat doar prima repriză, fiind schimbat cu nigerianul Uche la pauză.

Barcelona a revenit pe primul loc al clasamentului, după victoria cu 3-1 în faţa echipei din Zaragoza, care a condus cu 1-0. Succesul s-a conturat în ultimele minute, când ambele formaţii jucau în zece oameni.

Fostul lider, FC Sevilla, nu a putut câştiga la Santander (0-0) şi acum se află pe locul secund.

Getafe a învins cu 1-0 pe Mallorca, într-un meci în care Cosmin Contra nu a jucat la madrileni, care se află acum pe poziţia a cincea.