Nominalizati la Premiile de Excelenta

Nominalizati la Premiile de Excelenta
Detinatorii celor 14 titluri de Excelenta si Omul anului vor fi cunoscuti in 15 decembrie. Premiantii vor primi câte o statuie, o placheta si premiul în valoare de 30 milioane de lei.

Urmatorii au fost nominalizatii:

LITERATURA
Corneliu Craciun (filolog)
Ion Davideanu (poet)
Kinde Anamaria (poet), diploma onorifica – Revista Familia

ARTE VIZUALE
Aurel Chiriac (muzeograf)
Aurel Rosu (pictura)
Laszlo Ujvarossy (grafician)

ARTA DRAMATICA
Ion Abrudan (actor)
Goiai Agnes (actor)
Daniel Vulcu (actor)

MUZICA
Avram Geoldes (dirijor)
Romeo Râmbu (dirijor)
Sandor Denes (secretar artistic Filarmonica Oradea)

ACTE DE CURAJ SI DEVOTAMENT
Cristian Cristoreanu (medic SMURD)
Lucian Nistor (salvamontist)

MANAGEMENTUL AFACERILOR
Ioan Micula (presedinte al grupului de firme European Drinks)
Mark Paulissen (manager Centrum)
Traian Urda (manager Plastor)

ÎNVATAMÂNT PREUNIVERSITAR
Bartos Elekes Istvan (Liceul Ady Endre)
Anita Luncan (Colegiul National Emanuil Gojdu)
Dorel Tifor (Colegiul National Emanuil Gojdu)

ÎNVATAMÂNT UNIVERSITAR
Liviu Borcea (Universitatea Oradea)
Lucian Dronca (Universitatea Oradea)
Vasile Marcu (Universitatea Oradea)

MASS-MEDIA
Stelian Radu Cacuci (Radio România Actualitati)
Ovidiu Pascu (Total Biz, Realitatea bihoreana)
Szilagyi Aladar (Erdelyi Riport)

MEDIU
Ioan Ciursas (director RA Apa-Canal)
Alin Iacobescu (director general Transgex)
Eleonora Mircescu (vicepresedinte Ecotop)

TINERI DE PERSPECTIVA
Daday Csaba (“olimpic” fizica)
Laura Popovici (“olimpic” limba româna)
Maria Ursente (sahist)

SPORT
Ioan Alexandrescu (presedinte CS Crisul Oradea)
Emil Morar (antrenor judo Liberty Oradea)
Virgil Preda (antrenor atletism SCU Oradea)

AMBASADORUL ANULUI
Virgil Bercea (episcop greco-catolic)
Gheorghe Bumbu (medic)
Ioan Horga (profesor)

CARITATE SI PROTECTIE SOCIALA
Foldes Adalbert (Ordinul Maltez)
Miorita Sateanu (Uniunea Femeilor)
Palfine Vincze Judit (Fundatia Kinderwerk Oost Europa)

 

Taguri: