Nu au nici o justificare

DEVA – Handbalistele de la Cetate Deva au pierdut la scor pe teren propriu în faţa unei echipe modeste. Deşi au cîştigat cu şase goluri diferenţă, handbalistele de la Oţelul Galaţi nu au arătat mare lucru în Sala Sporturilor din Deva.

Au valorificat însă greşelile celor de la Cetate, iar în final au plecat victorioase. Handbalistele de la Cetate au jucat confuz şi au finalizat puţine din atacuri. Carmen Cartaş, a luat pe cont propriu multe acţiuni, dar a ratat atunci cînd era mai mult nevoie.

Pe acest fond, gălăţencele, mult mai organizate în faza de atac, au ajuns ca în minutul 13 să conducă cu scorul de 8-3. Această diferenţă se va păstra aproape pe parcursul întregului joc, deşi la pauză scorul a fost de 10-13. În repriza a doua handbalistele de la Cetate nu au reuşit să recupereze. Mai mult, în minutul 44, s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor. Gălăţengele au condus cu 18-11. Devencele au marcat doar două goluri în 15 minute. Scorul final a fost de 28 – 22 pentru Oţelul Galaţi.

După această partidă CSM Cetate Deva a ajuns pe penultimul loc în clasament, avînd doar 4 puncte din opt meciuri jucate. „Nu comentez tactica antrenorilor, dar cred că nu sunt pe drumul cel bun. Nu am avut inteligenţa de a depăşi o echipă care putea fi bătută”, a declarat la sfîrşitul meciului Marian Muntean, principalul finanţator al handbalistelor de la Cetate.