Nu au reuşit să se redreseze

ORADEA – Deşi erau îndeplinite câteva condiţii pentru ca Oradea să câştige jocul cu BCMUS Piteşti şi să se redreseze cât de cât în clasament, în cele din urmă orădenii au plecat capul şi la finalul acestui joc, pierzând la un punct diferenţă, scor 79-80.

Gazdele nu au putut profita de degringolada din tabăra piteşteană, unde, nu mai departe de săptămâna trecută, conducerea clubului a decis amendarea jucătorilor şi pe viitor diminuarea contractelor. Mai mult, unul dintre cei mai reprezentativi jucători ai oaspeţilor, Paul Helcioiu, nu a evoluat din cauza unei accidentări.
Debut favorabil
Antrenorul Késa Zoltán a optat pentru această partidă pentru un „cinci” format doar din străini: Morris, Djordjic, Reddick, Klimas şi nou-venitul Bellucci. Jocul a început bine pentru gazde. Cu cei doi americani de culoare Reddick şi Morris în zi mare, orădenii au fost irezistibili în ofensivă. În completare, apărarea a funcţionat normal, astfel că, după zece minute de joc, gazdele conduceau cu 19-14. Sfertul doi a consemnat de asemenea superioritatea gazdelor, care se distanţează la 11 puncte, scor 42-31. Singura modificare în tabăra orădenilor în primele 20 de minute de joc a fost introducerea lui Lázár în locul lui Djordjic, uşor accidentat la un duel cu un adversar.
În sfertul secund, CSM Leonardo se distanţează la 14 puncte, scor 51-37, şi părea că meciul se îndreaptă spre un deznodământ favorabil. Au urmat însă cinci minute de secetă pentru gazde, timp în care piteştenii au recuperat nouă puncte, scor 51-46. Se cere time-out, însă finalul sfertului aparţine în totalitate piteştenilor, care egalează. Este momentul în care iese la rampă americanul Bellucci, care ridică sala în picioare după ce pierde o minge în atac, însă cu un efort extraordinar revine în apărare şi recuperează.
Final nefast
Eroul negativ al finalului de partidă este sârbul Djordjic, care întârzie repunerea oaspeţilor şi arbitrii dictează fault tehnic, iar piteştenii beneficiază de două aruncări şi posesie. În ultimele zece minute ale jocului se merge „cap la cap”, cu un plus pentru piteşteni, mult mai proaspeţi. De altfel, antrenorul vicecampioanei mizează mai mult pe jucătorii care nu au evoluat prea mult în celelalte sferturi. Astfel, Belina reuşeşte un coş de trei puncte cu un minut înainte de final şi tabela arăta 76-80. Orădenii reduc un punct din diferenţa de patru transformând doar o aruncare liberă, dar beneficiază de un atac cu 19 secunde înainte de final. Morris îşi încearcă norocul de dincolo de linia de trei puncte, însă mingea loveşte inelul şi revine în teren. Acolo se află Bellucci, care trimite în coş, însă sunt doar două puncte, insuficiente pentru gazde.