Nu i-au iertat nici pe cei de la Crişul Dinamo

ORADEA – Bazinul olimpic „Ioan Alexandrescu” a găzduit ieri seară prima partidă a „dublei” dintre CSM Leonardo şi Crişul Dinamo Oradea, contând pentru etapa a XI-a a Superligii Naţionale de polo pe apă.

Singura necunoscută a meciului era doar proporţia scorului la care se vor impune cei de la CSM Leonardo, întâlnirea cu Crişul Dinamo putând fi comparată cu o dispută între un uriaş şi un pitic. CSM Leonardo a înregistrat în precedenta „dublă” de acasă două scoruri fluviu, în compania celor de la Sportul Studenţesc, 35-3 şi 39-6. Puţinii spectatori prezenţi la meciul de ieri seară făceau pronosticuri. „Vor marca oare peste, sau sub 30 de goluri?”, se întreba Ivan Fejer, celebrul fost internaţional al CS Crişul.
CSM Leonardo a câştigat în cele din urmă cu 32-3 (10-0, 5-1, 7-2, 10-0). După primul sfert, în care CSM Leonardo a punctat de zece ori, era clar că scorul va lua din nou proporţii. În sferturile doi şi trei, au jucat mai mult rezervele, iar ritmul jocului a mai scăzut. În ultimul sfert, CSM Leonardo a „ambalat” din nou motoarele, înscriind alte zece goluri. Rezultatul final, 32-3, reflectă superioritatea netă a celor de la CSM Leonardo, o echipă aflată în plină formă, care pare decisă să-şi apere titlul de campioană. De cealaltă parte, Crişul Dinamo a jucat doar cu zece jucători, Şarba alăturându-se şi el coechipierul săi abia după jumătatea partidei.
CSM Leonardo – Crişul Dinamo 32-3 (10-0, 5-1, 7-2, 10-0)
CSM Leonardo: Barát, D. Creţu – Dunca 6, Baidoc 4, Ungureanu 2, Zentai 4, Popoviciu 2, Tarnoveţchi 2, Ridzyk 4, A. Creţu 2, R. Georgescu 5, Kádár, Mălai 1.
Crişul Dinamo: Furtoş – portar; Gepian, Călimache, Freundlich, B. Câmpianu, Ţârtea 1 (din lovitură de la 5 m), Furj 1, Vanca, Olcean, Nyitrai 1, Şarba.
Arbitri: Ladislau Vekerdi, Remus Oros (ambii din Oradea)

Cel de-al doilea meci dintre CSM Leonardo şi Crişul Dinamo are loc astăzi, de la ora 18.
Mâine şi duminică, Bazinul găzduieşte primul cuplaj din istoria sa, cele două echipe orădene jucând amândouă acasă, după programul: Crişul Dinamo Oradea – Rapid (sâmbătă, ora 16:30 şi duminică, ora 9:30), respectiv CSM Leonardo – CSU Poli Cluj-Napoca (sâmbătă, ora 18 şi duminică, ora 11).