„Nu ne-am subestimat adversara”

CSM Oradea a dispus categoric în deplasare de CSU Braşov. Luni, orădenii întâlnesc Poli Iaşi.

Baschetbalistii orădeni au obţinut o victorie fără probleme în prima partidă a deplasării prelungite din ultimele zile, învingând CSU Cuadripol Brasov cu scorul de 90-59. A fost un succes net, în faţa unei formaţii care nu avea cum să ne pună în dificultate.

Orădenii au tranşat jocul încă din primul sfert, desprinzându-se la o diferenţă categorică, scor 8-26. Gazdele au redus din handicap în sfertul secund, scor 31-42, pe fondul relaxării echipei oaspete. Antrenorul Cristian Achim a trimis în teren rezervele şi jucătorii tineri, preferând să odihnească titularii în vederea meciului de luni, cu Poli Iaşi. După pauză, oaspeţii au apăsat din nou pe acceleraţie, iar diferenţa de pe tabela de marcaj a căpătat proporţii, scorul devenind 48-75. În sfertul patru, CSM Oradea şi-a mai mărit în continuare avantajul, scor final 59-90.

Diferenţă reală

„Am făcut un meci bun, în condiţiile în care nu ne-am subestimat adversara şi am jucat serios. Acest lucru ne-a permis să rulăm tot lotul de jucători şi să le permitem titularilor să joace mai puţin. Mandic a avut 15 minute jucate, iar Topcov 10 minute. Sunt mulţumit de rezultat şi de jocul echipei, iar diferenţa înregistrată este reală”, a declarat managerul secţiei de baschet masculin a CSM Oradea, Şerban Sere.

Luni seară, CSM Oradea va juca tot în deplasare cu Politehnica Iaşi, într-un meci-restanţă contând pentru etapa a II-a a Diviziei A. „Mergem să câştigăm la Iaşi. Suntem optimişti, dar la fel ca la Braşov, nu trebuie să ne subestimăm adversarii. Politehnica este o echipă mai puternică decât Braşovul, vom avea un meci mai dificil”, a afirmat Şerban Sere.

G.N.

Sala Forex din Braşov

CSU Cuadripol – CSM Oradea 59-90 (8-26, 23-16, 17-33, 11-15)

CSU Cuadripol: Chiriac, Tace, Paliciuc 9, Andrieş 2, Bubanja 19 (2×3), Buruiană 7, Diaconescu, C. Popescu, Boian 2, Tatu 18 (2), Codin 2, Forreiter. Antrenor: Eugen Roşu

CSM Oradea: Pascu, Ştefan 8 (1), Szijártó 3 (1), Maric 22 (2), Paşca 4, Topcov 4, Hora 3 (1), Mandic 8, Török 6, Lázár 5, Mitchell 4, Schachtner 23 (3). Antrenor: Cristian Achim