O echipă de neputincioşi

11Comentarii
ALBA-IULIA – FC Bihor mai are puţin şi intră în Cartea Recordurilor. Echipa antrenată de Florin Farcaş este singura din L2 care în ultimele două jocuri în deplasare nu a reuşit să-şi creeze nici o ocazie de a marca. FC Bihor a suferit a şaptea înfrângere şi se îndreaptă vertiginos spre Liga a III-a.

În aceste condiţii e greu să emiţi pretenţii măcar la un rezultat de egalitate, darămite să mai şi câştigi când raportul şuturilor pe poartă a fost 10-1 pentru Alba Iulia. Noroc cu portarul Filip Lăzăreanu, care a limitat proporţiile scorului. Golul a venit rapid, în minutul 13, la capătul unei faze fixe. Opriceană a executat bine un corner şi Ghiorma a trimis mingea cu capul de la zece metri, în stânga portarului.

Acelaşi Ghiorma, a dat emoţii serioase taberei bihorene în minutele 16, 20 şi 22, la ultimele două faze Lăzăreanu respingând salvator. În minutul 32 s-a consemnat primul şi unicul şut pe cadrul porţii trimis de bravii noştri jucători, prin Iacob, de la 20 de metri, pe centrul porţii, reţinut fără probleme de Rotaru. Ratările au continuat la poarta noastră. Zăgrean l-a angajat pe Manea, care a scăpat singur şi a şutat în Lăzăreanu (34). După un început de repriză a doua mai echilibrată, în care ocaziile clare au lipsit, finalul a fost de coşmar pentru FC Bihor.

Situaţia se complică

În minutul 85, Tătar a şutat de la marginea careului, Lăzăreanu a respins în lateral, mingea a ajuns la Cristea, portarul a parat din nou, Kelemen a trimis spre poarta goală de la opt metri şi Oros a scos de pe linia porţii. Nici nu au apucat să răsufle orădenii, pentru că, două minute mai târziu, Cazan a trimis mingea cu capul în bară, iar reluarea lui Cristea a fost parată de Lăzăreanu.

După acest meci, care era un bun prilej de a mai spăla ruşinea unui tur de campionat execrabil, a devenit clar că o mare parte dintre jucători nu mai au ce căuta la FC Bihor. Mai ales cei care şi-au păstrat energiile pentru Supercupa Municipiului pe teren sintetic la „5X5 Fotbal”. Şi-au bătut joc destul de suporteri, pe care i-au izgonit din tribune, şi de nişte finanţatori naivi, care au crezut în ei. Mai bine şi-ar face bagajele şi ar pleca, dacă au onoare. Situaţia în care a ajuns FC Bihor trebuie analizată de urgenţă de cei abilitaţi pentru a fi găsite soluţiile de redresare.

Nu este încă totul pierdut, dar dacă nu se intervine rapid şi eficient, echipa fanion a judeţului va ajunge, după zece ani, din nou în Liga a III-a. „Lux” pe care Consiliul Local şi Consiliul Judeţean nu şi-l pot permite, după câte miliarde au pompat în FC Bihor.