O victorie cu lotul decimat

De Gavril Nutiu
4Comentarii
CSM Digi a învins Steaua în primul meci din derby-ul returului. Din nefericire, CSM Digi a avut parte de ghinion în această „dublă”, fiind lipsită încă din start de aportul a trei titulari – Radjen, M. Gheorghe, accidentaţi în timpul finalei cu Ferencváros, respectiv Prioteasa, indisponibil de mai mult timp.

Ca şi cum aceste absenţe nu ar fi fost suficiente, echipa noastră nu va putea folosi în al doilea meci alţi doi jucători experimentaţi – Negrean şi A. Creţu, suspendaţi după ce au primit cartonaşe roşii în prima partidă.

Chiar şi în aceste condiţii, CSM Digi a reuşit să „smulgă” în meciul de sâmbătă o victorie de moral, după o prestaţie exemplară din punct de vedere al ambiţiei şi determinării. Echipa noastră a început partida în trombă, conducând cu 3-0. Steliştii s-au trezit „din pumn” şi au redus din diferenţă, scorul la pauză fiind 4-3. Eliminarea definitivă a lui Negrean, respectiv Robu, dictată de arbitrul Manea în sfertul secund, a afectat cu precădere echipa noastră, rămasă astfel fără golgeterul său. Steaua a profitat şi a trecut în avantaj în sfertul trei, scor 5-6. Dar gazdele n-au cedat, făcând un ultim sfert de excepţie. I. Szabó de două ori, Asanovic şi R. Georgescu au marcat golurile prin care CSM Digi a întors meciul în favoarea sa, după ce a rămas şi fără A. Creţu, eliminat definitiv pentru proteste. Scorul final, 9-8, consemnează un succes remarcabil pentru echipa noastră, în condiţiile lotului decimat de indisponibilităţi.

Cea de-a doua partidă dintre CSM Digi şi Steaua are loc duminică, de la ora 12:00.

Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”. Spectatori: circa 400
CSM Digi – CSA Steaua 9-8 (3-1, 1-2, 1-3, 4-2)
CSM Digi: Pjetlovic, D. Creţu – portari; Negrean 2, Diaconu 1, Chioveanu, Dobre, Pavlovic 1, Asanovic 1, A. Creţu 1, R. Georgescu 1, Remeş, Kováts, I. Szabó 2. Antrenor: Kádár Kálmán. Secund: Gheorghe Dunca
CSA Steaua: Stoenescu, Drăguşin – portari; Filipovic 2, Ianc, Vătrai, Teohari, Buşilă, Murisic 1, Buda, P. Popescu, Robu, Ghiban, Goanţă 1, Delgado 4, Cotrău. Antrenor: Andrei Iosep. Secund: Răzvan Cristescu
Arbitri: Manuel Manea (Bucureşti), Mihnea Alexandrescu (Cluj-Napoca)