Obosiţi încă din prima etapă

37Comentarii
Lukacs s-a zbătut şi a fost cel mai eficient jucător orădean
Arşi la bani de primarul Ilie Bolojan, fotbaliştii bihoreni au evoluat cu un randament diminuat cu până la 30% faţă de jocurile din pregătire. Imagini meci

E adevărat că atunci când se joacă pe puncte, deja e altă mâncare de peşte, însă e inadmisibil ca fiind echipă gazdă să termini meciul în genunchi şi să ceri apă mai abitir decât nişte oameni rătăciţi în deşert. FC Bihor a început bine jocul. Echipă scurtă, care a pus presiune constantă încă din primul minut la poarta lui Hotoboc.

Au şi înscris de două ori în primele cinci minute, însă prima reuşită a lui Lukacs (‘3) a fost anulată pentru ofsaid. Şi la gol asistentul Ciocănea a ridicat fanionul, dar, bine plasat centralul Bordean a trecut peste decizia concitadinului său şi a lăsat faza să continue, astfel că Lukacs l-a executat pe Hotoboc cu un şut plasat. Protestele „minerilor” nu au mai schimbat nimic şi FC Bihor conducea din debut, premise pentru un succes liniştitor.

O combinaţie între Lupaşcu şi Lukacs, putea aduce golul doi, însă ultimul a fost blocat de Răduţoiu (13). Pe nesimţite, Jiul a început să mute jocul. Metru cu metru, şi au ajuns tot mai des în preajma porţii lui Pascal. Dintr-o neglijenţă a lui Kelemen a rezultat o lovitură liberă din lateral, Ilin a executat şi o minge deviată a fost fructificată de M. Ilie, de la circa 10 metri (1-1).

Gafa lui Pascal

Scenariul s-a păstrat şi în partea secundă. Oradea a avut începutul, iar Petroşaniul finalul. În minutul 53, Bucur a fost faultat în careu de Hotoboc, iar Lukacs a scuturat din nou plasa cu un şut sănătos în dreapta portarului (2-1). Opriceană, din doi metri (59), şi Lupaşcu, „cap” de la şapte metri pe lângă (63), au trecut pe lângă desprindere. A urmat căderea totală a bihorenilor. Cu un mijloc inexistent, unde Străuţ, Bucur, Floruţ şi Opriceană terminaseră benzina, apărarea a început să dea rateuri pe fondul presiunii crescânde a „ortacilor”. Şutul în transversală trimis de Vădrariu în minutul 70, a fost doar una dintre ocaziile care anunţau că tabela se va modifica.

Acelaşi Vădrariu a trimis de la 16 metri pe centrul porţii şi Pascal a prins (77). Văzând că elevii lui nu mai rezistă, antrenorul Petcu a făcut trei mutări defensive menite să-i conserve rezultatul. Pe o contră, bine angajat de Molnar, Lukacs a rămas singur cu Hotoboc, dar lobul atacantului, de la 17 metri, nu a nimerit poarta (87).

Norocul s-a mutat în cealaltă tabără, pentru că în minutul 90, după o fază prelungită de atac, nou-intratul Cruceru a şutat de la circa 22 de metri, Pascal nu şi-a calculat bine paşii şi a privit cum balonul intră în plasă. Într-un moment când FC Bihor avea pe teren opt jucători cu profil defensiv. A rezultat un 2-2 care a nemulţumit pe cei 1.500 de spectatori. Aceştia şi-au vărsat nemulţumirea asupra antrenorului Petcu şi a portarului Pascal, semn că orădenii nu au răbdare.

FC Bihor – Jiul Petroşani 2-2 (1-1)
Stadion Iuliu Bodola. Teren bun. Spectatori: 1.500
Au marcat: Lukacs ‘5 şi 53 din penalty / M. Ilie ’38, Cruceru ’90
FC Bihor: Pascal – Ţîrca, Ambruş, Muscă, Kelemen – Opriceană, C. Străuţ, C. Bucur (’78 Filip), Floruţ (’71 Molnar L.) – Lukacs, Lupaşcu (’85 Tânc). Antrenor: Ioan Petcu
Jiul: Hotoboc – Răduţoiu, V. Stancu, Ilin, I. Pop – Gheţi (’65 Cruceru), Mihăiţă Gheorghe, Mircea Gheorghe (’71 Ciochină), Vădrariu (’90+4 Parfenie) – Apetrei, M. Ilie. Antrenor: Daniel Timofte
Remarcaţii meciului: Lukacs, Ţârca / Vădrariu, Cruceru
Cartonaşe galbene: C. Bucur ’30, Lupaşcu ’52, Muscă ’62 / Răduţoiu ’42, Hotoboc ’45+2, M. Ilie ’90
Arbitri: Marian Bordean – Daniel Ciocănea (ambii din Sibiu), Fodor Jozsef (Odorheiu Secuiesc)
Observatori FRF: Olah Iosif (Sf. Gheorghe) şi Petre Mehedinţiu (Timişoara).