Olanda a debutat cu dreptul la Campionatul European de tineret

OLANDA – Campioana en-titre, Olanda, a debutat cu dreptul la Campionatul European de Tineret, competitie ce se desfasoara chiar in “Tara lalelelor”.

In primul meci al competitiei, disputat pe Stadionul Abe Lenstra din Heerenveen, tara gazda a invins selectionata Israelului cu 1-0, intr-un meci ce a contat pentru grupa A.
Singurul gol al partidei a fost marcat de mijlocasul Hedwiges Maduro, in minutul 10. Purtati de suporteri, olandezii au continuat sa atace tot restul meciului, dar nu au putut sa inscrie alte goluri.
Israel nu a mai parut echipa ce elimina Franta in playoff, singurul jucator care a mai incercat cate ceva fiind Ben Sahar, de la Chelsea Londra.
In celalalt meci din Grupa A, Portugalia si Belgia au remizat, scor 0-0. Noul jucator al lui Manchester United, Nani, a condus atacurile portughezilor dupa pauza si a creat pericol la poarta lui Logan Bailly, insa scorul nu a putut fi schimbat. De altfel, Nani a jucat si in urma cu cateva zile impotriva Belgiei, dar la seniori, in preliminariile pentru EURO 2008.
Portarul Logan Bailly a salvat miraculos in minutul 59 lovitura de cap a lui Hugo Almeida si, desi au mai aparut si alte ocazii, meciul s-a terminat alb.
In acest moment, Olanda este pe primul loc in Grupa A, cu 3 puncte, urmata de Portugalia si Belgia cu cate un punct, in timp ce Israel nu are deocamdata nici un punct.
Lusitanii au organizat competitia de anul trecut, in care olandezii s-au impus cu 3-0 in fata Ucrainei. In cealalta grupa, Italia va intalni Serbia, iar Cehia va juca cu Anglia.
Echipele care se vor ajunge in semifinale se vor califica automat la Jocurile Olimpice din 2008 ce se vor disputa la Beijing, China. Singura echipa care nu va putea beneficia de acest lucru va fi Anglia, deoarece Comitetul Olimpic International nu recunoaste Anglia ca pe o tara, ci tot regatul unit, ca Marea Britanie.