Olanda, prima semifinalista la CE de Tineret

OLANDA – Olanda a devenit prima echipa calificata in semifinalele Campionatului European de Tineret, dupa ce a batut Portugalia, scor 2-1, intr-un meci ce a contat pentru ierarhia Grupei A.

Olanda a preluat conducerea in minutul 33, in urma unui penalty  acordat la un contact al portarului Ribeiro cu Maceo Rigters. Ryan Babel a fost cel care si-a asumat riscul executarii loviturii si nu a dat gres.
Inainte de pauza, portughezii au cerut si ei un penalty, la o faza asemanatoare cu cea in care Olanda a primit lovitura de pedeapsa, insa arbitrul a lasat jocul sa continue oferind aut de poarta pentru gazdele Campionatului Eurpean de Tineret.
Portugalia a marit presiunea in partea a doua, insa tot olandezii au fost cei care au marcat, in minutul 75, prin Rigters. Doua minute mai tarziu, Miquel Veloso a marcat pentru Portugalia din lovitura libera si a stabilit, totodata, si scorul final.
Dupa primele doua partide disputate in Grupa A, Olanda are punctaj maxim, Belgia se claseaza pe locul doi cu patru puncte, Portugalia are un punct, iar Israel nu are nici macar un punct. Olanda este deja calificata in semifinale, pentru al doilea loc urmand sa se bata Portugalia si Belgia, care se vor intalni intr-un meci decisiv.