Oltchim zdrobeste pe Ferencvaros in deplasare

Echipa de handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea a invins, duminica, in deplasare, formatia Ferencvaros Budapesta, cu scorul de 32-22 (13-11), in cel de-al doilea meci din cadrul grupei D a Ligii Campionilor.

Oltchim a inceput furtunos meciul, conducand cu 4-1, dupa sapte minute de joc, avand si avantajul formei bune a portarului Hutupan-Dinu. Au urmat momente mai slabe spre mijlocul primei reprize, de care FTC a profitat, 5-6 (min. 14), dar Oltchim si-a revenit rapid, 6-10 (min. 19). Meciul a continuat cu greseli ofensive de ambele parti, dar totusi echipa antrenata de Gheorghe Tadici a reusit sa ramana in avantaj pana la pauza, 13-11, cand portarul Oltchimului avea deja 16 interventii reusite, din care doua de la sapte metri.

La reluare, in doar sapte minute, Oltchim a facut o diferenta de sapte goluri, 18-11, aratand un alt ritm de joc, mult mai bun, fata de prima parte. Pana la finalul meciului, desi a mai avut si caderi, formatia antrenata de Gheorghe Tadici a ramas la conducere (27-18, min. 52), bifand a doua victorie din grupa D a Ligii Campionilor, cu scorul de 32-22, fiind lider neinvins, cu 4 puncte.

In lotul Oltchimului a revenit centrul Roxana Gheorghe Cherascu, jucatoarea bifand astfel prima partida oficiala a sezonului, dupa o lunga perioada de absenta, cauzata de o accidentare. Pe de alta parte, nu a facut deplasarea Valentina Ardean-Elisei, diagnosticata cu fractura de stres si indisponibila timp de o luna.

In 2007, Oltchim a mai intalnit echipa FTC Budapesta, in sezonul trecut continental, eliminand-o in semifinalele Cupei Cupelor, trofeu care a revenit ulterior formatiei valcene.

Marcatoarele Oltchimului au fost: Maier 9, Meirosu 7, Oltean 6, Bese, Stanca, cate 3, Luca, Lecusanu, Cherascu,Ivan, cate 1.

Din tabara echipei gazda s-au remarcat Z. Szucsanszki si Kovacsicz, cu cate 4 goluri. Pentru FTC a evoluat si interul Ilyes Anamaria, fosta jucatoare la „U” Cluj si HCM Baia Mare.

Tot duminica, in celalalt meci al grupei D, echipa Viborg HK a dispus de Buducnost Podgorica, pe teren propriu, cu scorul de 36-29 (20-19).

In partida de debut din cadrul grupei D, Oltchim a obtinut o victorie pretioasa, pe teren propriu, cu formatia daneza Viborg HK, scor 33-30. Urmatoarea partida pentru echipa antrenata de Gheorghe Tadici este programata la 9 noiembrie, la Ramnicu Valcea, cu Buducnost Podgorica (Muntenegru).